Makrama – co to jest? Inspiracje

Makrama – co to jest? Inspiracje
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Makramy coraz częściej dają o sobie znać w świecie wnętrzarskich trendów, są absolutnym hitem dekoracji ostatnich miesięcy. Makrama to specjalny sposób wiązania sznurków, który można wykonać bez posiadania specjalistycznych narzędzi, jak druty czy szydełko. Makramy mają wszechstronne zastosowanie, gdyż można wykonać z nich piękne ozdoby, funkcjonalne kwietniki, ale również torebki czy nawet hamaki. 

Makrama to technika znana od tysięcy lat, a teraz stała się bardzo popularna i podbija serca wielu miłośników wnętrzarskich trendów. Jej uniwersalny charakter sprawia, że sprawdzi się idealnie jako ozdoba w przytulnej sypialni oraz w salonie w klimacie boho. Mimo prostego designu nie jest to ozdoba wyłącznie do dziecięcego pokoju. Niezależnie od stylu mieszkania dekoracje z makramy stanowią ciekawy dodatek i idealnie pasują do osób ceniących ręcznie robione przedmioty. 

Krótka historia makramy 

Historia makramy sięga tysięcy lat wstecz. Niektórzy uważają, że termin ten pochodzi od XIII-wiecznego arabskiego słowa migramah, które oznacza „skraj”. Inni uważają, że jego pochodzenie tkwi w tureckim słowie makrama, które odnosi się do „serwetki” lub „ręcznika”. Było sposobem na zabezpieczenie elementów tkanych poprzez użycie nadmiaru nici wzdłuż górnej lub dolnej części tkanin. 

Dekoracyjna makrama po raz pierwszy pojawiła się na rzeźbach Babilończyków i Asyryjczyków i była to plecionka z frędzlami używana do ozdabiania kostiumów. W XIII wieku arabscy ​​tkacze używali ozdobnych węzłów do wykańczania nadmiaru nici na szalach, welonach i ręcznikach. Następnie ten sposób tkania przedostał się do Europy przez Afrykę Północną, kiedy Maurowie przywieźli makramy do Hiszpanii. Podczas gdy większość myśli o makramach, jako o szaleństwie lat 70., rzemiosło osiągnęło szczyt popularności w wiktoriańskiej Anglii – pod koniec XVII wieku. Sama królowa Maria prowadziła zajęcia z tegoż rzemiosła z damami dworu. Większość wiktoriańskich domów miała jakiś rodzaj makram, ponieważ były używane nie tylko do ozdabiania odzieży, ale także jako zasłony, obrusy i narzuty.

>> Zobacz też: Jak zrobić łapacz snów? Makrama krok po kroku

Jak zrobić makramę samodzielnie? 

W sklepach z wyposażeniem wnętrz dostaniemy piękne i oryginalne makramy, ale wykonanie plecionki jest tak proste, że można ją przygotować samodzielnie. Najpopularniejsze makramy to te wyplatane ze sznurka, które umocowane są na patyku, i docelowo mają ozdabiać ściany naszych pokoi. Pięknie wyglądają również jako osłonki na doniczki, zasłony czy narzuty. To, jak wykorzystamy splecioną własnoręcznie makramę, zależy jedynie od nas. 

Do wykonania makramy będzie potrzebny odpowiedni sznurek – konopny, bawełniany lub lniany, oraz kawałek drążka czy stelaża. Teraz zostaje kwestia wybrania właściwego splotu. Swój pierwszy projekt warto zacząć od prostych pół węzłów i węzłów kwadratowych. W Internecie można znaleźć masę filmików, które krok po kroku pokażą, jak wyplatać makramę. Technik plecenia jest nieskończona ilość, dlatego jeśli takie hobby przypadnie Wam do gustu, możecie śmiało się nauczyć nowych sposobów i tworzyć oryginalne ozdoby. W procesie zdobienia makramy warto wykorzystać delikatne guziki, piórka, muszelki, koraliki czy wstążki. Idealnie wpiszą się w klimat wnętrza w stylu boho. 

Inne dekoracje wnętrz w stylu boho 

Jeśli marzą się Wam wnętrza w klimacie boho, warto dodać również inne elementy dekoracji poza plecionymi makramami. Do mieszkania w takim stylu będą pasować łapacze snów, które można zawiesić przy łóżku. Świetnie będą wyglądać również różnego rodzaju figurki, ozdobne misy, wazony, wyraziste fotografie czy obrazy. Nie trzeba bać się przesytu, gdyż boho ma to do siebie, że nawet duża ilość ozdób podkreśla wyjątkowy charakter pomieszczenia. Warto również zadbać o rośliny doniczkowe w pomieszczeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*