Jakie kwiaty nadadzą się na północne okno?

Jakie kwiaty nadadzą się na północne okno?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rezygnujesz z kwiatów na północnym parapecie w obawie, że będzie im tam zbyt ciemno? Faktem jest, że wiele roślin nie zniesie północnego stanowiska, ale są gatunki, które będą na nim czuć się wyśmienicie.

Jakie kwiaty będą dobrze rosnąć na północnym parapecie?

Ogromna liczba gatunków roślin doniczkowych sprawia, że jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedni kwiat na niemal każde stanowisko. I choć parapet od strony północnej nie jest najlepszym miejscem do uprawy roślin kwitnących, to znajdziemy całkiem sporą liczbę gatunków roślin zielonych, które będą na nim doskonale rosnąć.

Jakie zatem wybrać kwiaty na północne okno? Najlepiej takie, których naturalnym środowiskiem są niskie partie lasów Południowej Ameryki, Afryki i Azji. Te rośliny nawet w swoim naturalnym środowisku mają mocno ograniczony dostęp do światła, więc mało oświetlone okno od strony północnej będzie odpowiednim miejscem do ich uprawy. Z powodzeniem możesz zatem ustawić na północnym parapecie skrzydłokwiat, bluszcz, paproć, kalateę, filodendrona pnącego, monsterę dziurawą, dracenę, zielistkę, zamiokulkasa, fitonię czy epipremnum złociste.

Najpopularniejsze kwiaty na północne okno

Popularność roślin jest mocno zmienna w czasie. Moda na poszczególne gatunki zmienia się stosunkowo szybko. Jeszcze do niedawna spośród roślin idealnych na parapet od strony północnej najpopularniejsze były skrzydłokwiaty i zamiokulkasy. Obecnie zaś modna jest monstera dziurawa i zyskujące mocno na popularności w ostatnim czasie epipremnum złociste. Dowiedz się, jakie wymagania mają te rośliny.

  • Skrzydłokwiat – najlepiej rośnie na stanowisku z rozproszonym światłem lub w półcieniu. Lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego częste zraszanie pozytywnie wpłynie na jego rozrost. Skrzydłokwiat należy podlewać miękką wodą, a jego podłoże powinno być ciągle wilgotne (źle reaguje zarówno na przelanie, jak i przesuszenie). 
  • Zamiokulkas – kwiat bardzo łatwy w uprawie, idealny dla osób, które zapominają o regularnym podlewaniu roślin. Najlepiej czuje się postawiony z dala od zimnych przeciągów w pomieszczeniach o temperaturze od 22 do 25°C. 
  • Monstera dziurawa – najlepiej rośnie w półcieniu, w temperaturze od 18 do 24°C. Lubi częste zraszanie miękką wodą, jednak lepiej nie przesadzić z jej podlewaniem – robimy to dopiero, gdy podłoże przeschnie po poprzednim podlewaniu. Pamiętaj, że liście młodej monstery nie posiadają dziur. Im roślina jest starsza, tym liście są bardziej powycinane.
  • Epipremnum złociste – w bardzo zacienionych miejscach jej liście nie wybarwiają się, dlatego najlepszym stanowiskiem będzie lekki półcień. Należy ją podlewać regularnie, ale niezbyt obficie (liście przelanej rośliny żółkną i odpadają od pędów).

Rośliny na balkon od strony północnej

Jeśli szukasz roślin, które będą dobrze rosnąć w pokoju z oknem od strony północnej, to być może potrzebujesz też wskazówek, co posadzić na balkonie, który jest również skierowany na północ. Nie martw się, także wśród roślin balkonowych można znaleźć całkiem sporą liczbę gatunków, które będą dobrze rosnąć na stronie północnej. Szczególnie warto rozważyć posadzenie fuksji, komarzycy, barwinka, niecierpka, begonii, bluszczu i trzmieliny, które na zacienionym balkonie od strony północnej powinny rosnąć zdrowo i bujnie.

Zdj. główne: sodamtree/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*