Jak zestawiać ze sobą kwiaty w różnych osłonkach i doniczkach?

Jak zestawiać ze sobą kwiaty w różnych osłonkach i doniczkach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli Twoja domowa dżungla rozrosła się do co najmniej do kilku roślin, to zapewne zastanawiasz się, jak ustawić kwiaty, by różne doniczki i osłonki dobrze się komponowały. Podpowiadamy!

Kwiaty w różnych osłonkach

Różne doniczki i osłonki mogą dobrze się ze sobą komponować. By uzyskać spójne zestawienie, nie musisz kupować wszystkich osłonek z tej samej serii. Wystarczy odpowiednio je zestawić ze sobą. Poniżej opisujemy kilka sprawdzonych rozwiązań. Dzięki nim kwiaty w różnych osłonkach i doniczkach będą wyglądały dobrze!

Różne wzory, ten sam kolor

Najprostszym rozwiązaniem jest podzielenie doniczek i osłonek według kolorów. Różne wzory doniczek nie zaburzają kompozycji, jeśli ich kolor jest taki sam. Zamierzasz dopiero poszerzyć swoją kolekcję roślin? Może zdecydujesz się na to rozwiązanie i odtąd będziesz kupować doniczki w tym samym kolorze? 

Najprościej oczywiście jest postawić na kolor biały – różnica w odcieniach jest zazwyczaj na tyle mała, że nie będzie widoczna na pierwszy rzut oka. Zastanawiasz się, czy doniczki w tym samym kolorze, ale o różnej fakturze (np. z wytłaczanym wzorem, gładkie błyszczące, gładkie matowe) będą wyglądać dobrze, jeśli zestawisz je razem na parapecie? Z własnego doświadczenia wiemy, że wygląda to bardzo dobrze. Różne wzory i faktury doniczek w tym samym kolorze sprawiają, że kompozycja nie jest nudna.

Ten sam wzór, różne kolory

Drugim rozwiązaniem jest postawienie na ten sam wzór donic, ale w różnych kolorach. Taka wielobarwna kompozycja jest mocnym akcentem dekoracyjnym w pomieszczeniu, szczególnie, jeśli wśród doniczek znajdziemy egzemplarze w intensywnych kolorach.

Jeśli potrzebujesz doniczek i osłonek w różnych rozmiarach, to nie obawiaj się sięgać po różne wielkości. Taki zestaw będzie wyglądać szczególnie dobrze na półce, jeśli z tyłu ustawimy kwiaty w większych donicach, a z przodu mniejsze rośliny.

To kolorowe rozwiązanie polecamy szczególnie do pokojów dziecięcych. Tak zestawione doniczki i osłonki będą wesołym elementem w pokoju pociechy. Dodatkowym plusem jest to, że rozbudzamy w dziecku potrzebę otaczania się zielenią i uczymy zajmowania się roślinami.

Jednakowe zdobienie na donicach

Możesz też zdecydować się na zbieranie donic i osłonek z podobnym zdobieniem, np. złocenia czy przetarcia. Nawet taki niewielki wspólny motyw nada spójności Twojej kolekcji i sprawi, że całość będzie się prezentować znakomicie. 

Jednakowe zdobienie na donicach to też dobry sposób na spięcie w całość posiadanej już kolekcji donic o różnych wzorach i kolorach. W zależności od tego jakie posiadasz doniczki i osłonki, wybierz zdobienie, które będzie do nich pasować i jesteś w stanie je wykonać. Może złoty lub srebrny pasek u dołu donicy? Lub delikatny wzór narysowany permanentnym markerem na jednolitych doniczkach? Pamiętaj jednak, by zdobienie było spójne ze stylem, w którym masz urządzony dom.

Samodzielne zdobienie doniczek i osłonek to rozwiązanie, które z pewnością spodoba się szczególnie osobom z artystycznym zacięciem.

Zdj. główne: engin akyurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*