Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Urządzenie niewielkiego pokoju dziecięcego to ogromne wyzwanie. Wydaje się, że 7 czy 8 metrów kwadratowych to zdecydowanie za mało, aby pomieścić różne meble i inne elementy wyposażenia, a przy tym zapewnić maluchowi miejsce potrzebne do zabawy. Jednak okazuje się, że można nawet w tak niewielkim pomieszczeniu stworzyć aranżację jednocześnie funkcjonalną i estetyczną, idealną dla dziecka. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Jeśli pokój jest nieduży, trzeba w maksymalny sposób wykorzystać każdy jego fragment. Warto zacząć od rozplanowania przestrzeni. Dobrze sprawdzą się na pewno meble wielofunkcyjne czy piętrowe. Strzałem w dziesiątkę bywają np. piętrowe łóżka połączone z biurkiem i szafą.
https:/mroomy.com/pokoje-dla-dzieci/pokoj-dla-dziewczynki-1043/
Dzięki nim pomieszczenie staje się optycznie większe i bardziej przestronne. W niewielkich wnętrzach najlepiej postawić na jasne barwy, bo te powiększają przestrzeń. Wskazane jest użycie dużych luster odbijających światło. Dobrym rozwiązaniem bywają półki wiszące, które nie zajmują miejsca na podłodze, a przy okazji są w stanie pomieścić całkiem sporo rzeczy.
Kluczem do sukcesu jest dokładne zaplanowanie przestrzeni. Trzeba tutaj uwzględnić wszystkie elementy, które już znajdują się w pokoju, więc okna, drzwi, kaloryfery itd. Należy zadbać nie tylko o łóżko, ale i biurko, szafę czy inne meble do przechowywania. Dobrze sprawdzają się wspomniane już mele wielofunkcyjne, w szczególności białe lub pastelowe.
https://mroomy.com/pokoje-dla-dzieci/pokoj-dziecka-dla-dziewczynki-749/
Kluczowe znaczenie ma też odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się być większe niż w rzeczywistości. Można zainstalować kilka różnych źródeł światła na różnych wysokościach.
Nie da się ukryć, że urządzenie niewielkiego pokoju dziecięcego to spore wyzwanie. Przestrzeń ma być jednocześnie ładna i funkcjonalna. Sporo zależy od wybranych mebli. Zwykle sposobem na zaoszczędzenie cennego miejsca na podłodze są wiszące półki i szafki. Przy okazji zapewniają miejsce potrzebne do przechowywania zabawek czy przyborów szkolnych. Warto uwzględnić w projekcie także pufy czy stoliki rozkładane. Te pierwsze służą do siedzenia, ale często można przy nich również pracować. Dzieci przepadają też za łóżkami piętrowymi i dotyczy to nie tylko rodzeństwa.
Najważniejsze jest to, aby dziecięcy pokój był finalnie funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Już na etapie projektowania pomyśleć np. można o antresoli. Służy ona zwykle jako miejsce do spania, ale bywa też doskonałą przestrzenią do zabawy i nauki. Miejsce znajdujące się na dole wykorzystać można z kolei w inny sposób.
Jak już wspomnieliśmy wyżej, w małych wnętrzach istotne jest odpowiednie oświetlenie i kolorystyka. Najlepiej sprawdzają się barwy jasne i ciepłe. Można jednak zdecydować się z powodzeniem na kolorowe dodatki np. poduszki czy dywany. Sprawią, że pomieszczenie przeznaczone dla dziecka stanie się od razu bardziej przytulne.
Warto zadbać o to, aby aranżacja była możliwie maksymalnie elastyczna. Co to oznacza w praktyce? Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że dzieci naprawdę szybko rosną. Dlatego dobrze jest rozważyć mebli, które niejako dorastają razem z nimi lub można je łatwo zmienić. W praktyce nawet niewielki pokój dziecięcy może być pomieszczeniem funkcjonalnie i ładnie urządzonym, a przy tym bezpiecznym. Odpowiedni plan pozwoli z pewnością na stworzenie miejsca odpowiedniego do zabawy, nauki i wypoczynku jednocześnie.
Zdjęcia: materiał Partnera