Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

freepik.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Praca zdalna, hybrydowa czy nawet jednorazowa sytuacja, gdy musisz przynieść dokumenty do domu – wszystkie mają ze sobą coś wspólnego. Tym czymś jest konieczność wygospodarowania ergonomicznej i równocześnie komfortowej przestrzeni w domu, która pozwoli na wykonywanie zadań. Jak stworzyć funkcjonalne domowe biuro?

Biuro w domu a BHP – krótkie przypomnienie

Według obowiązujących przepisów BHP przestrzeń, w której wykonujesz pracę, powinna zapewniać możliwość zachowania prawidłowej postawy, posiadać odpowiednie oświetlenie, a w razie pracy przy komputerze, również sprzęt umożliwiający pracę z zachowaniem odpowiedniej odległości twarzy od ekranu. Wynika to z troski o zdrowie – zbyt ostre światło, jak i jego całkowity brak, mogą prowadzić do pogorszenia się wzroku, mrużenia oczu i związanych z tym powikłań, jak migreny, suchość i zapalenia spojówek oraz ogólne znużenie. Niewłaściwa postawa prowadzi do problemów z plecami, ale też stawami, w szczególności nadgarstkami i biodrami.

Co musisz mieć w domu, żeby wygodnie pracować?

Jeśli jesteś pracownikiem biurowym albo free-lancerem, ale z pracą związaną z technologią, odpowiedź nasuwa się sama: to dobre biurko, krzesło i sprzęt elektroniczny, najlepiej z odpowiednim doświetleniem.

Biurko powinno mieć wysokość dopasowaną do Twojego wzrostu – istnieją również modele, których wysokość jest regulowana, a do tego można stworzyć interwały, w których będzie następować ich zmiana. Dzięki temu można np. pracować na stojąco i na siedząco przy tym samym biurku, równocześnie dbając o kręgosłup za pomocą zmian pozycji.

Fotel obrotowy jest klasykiem biurowym, ale bardziej niż jego mobilność powinna Cię zainteresować jego ergonomia. Fotel powinien mieć regulowaną wysokość, aby umożliwić ustawienie nóg zgiętych w kolanach pod kątem prostym do podłogi, a także oparcie, które będzie podpierało plecy na wysokości lędźwi. Dodatkowo przydatny jest zagłówek, który będzie dbał o prawidłowe ustawienie szyi, i podpórki, które dadzą podparcie ramionom.

Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny, monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku, ale co najmniej 40 centymetrów od twarzy – więcej w przypadku większych ekranów. Powinieneś móc objąć go wzrokiem w całości bez poruszania głową. Pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu!

Dodatki dla większego komfortu pracy

Choć nie są to już meble, istnieje kilka gadżetów, które mogą pomóc stworzyć biuro idealne – a przynajmniej funkcjonalne, z którego nie będziesz wychodzić z bólem głowy lub krzyża.

Pierwszym gadżetem są okulary z filtrem światła niebieskiego. Oczywiście osoby noszące okulary korekcyjne będą musiały poprosić o nałożenie filtru na soczewki przy wykonywaniu nowych okularów, ale jeśli nie masz wady wzroku, możesz nosić tzw. zerówki. Filtr światła niebieskiego ogranicza szkodliwe promienie, które trafiają do oka z ekranu – przy długiej pracy przy komputerze jest to naprawdę duża ulga dla wzroku.

Drugim gadżetem jest podnóżek – utrzymanie nóg w minimalnie podniesionej pozycji poprawia ich ukrwienie, zmienia też pozycję całego kręgosłupa i utrudnia zasiedzenie się.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*