Dywan do jadalni – jakimi zasadami należy się kierować podczas zakupu?

Dywan do jadalni – jakimi zasadami należy się kierować podczas zakupu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dywany od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jaki warto wybrać do jadalni, aby upiększał wnętrze i był funkcjonalny?

Niegdyś panowało przekonanie, że dywany nadają się do sypialni i salonu. Obecnie projektanci zachęcają, by kłaść je w wielu innych miejscach, korytarzach, przedsionkach czy jadalni. W tym ostatnim przypadku położenie dywanu sprawi, że będzie przytulniej, przez co spożywanie posiłków z pewnością będzie dużo przyjemniejsze. Tylko jaki dywan będzie najlepszy do jadalni?

Zwróć uwagę na wielkość

W przypadku niewielkiej jadalni warto postawić na jasny dywan. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze optycznie będzie wydawało się większe. Z kolei w dużych jadalniach ciekawym rozwiązaniem jest podzielenie pomieszczenia na kilka stref za pomocą niewielkich (np. okrągłych) dywaników. 

Jeśli na podłodze jest ułożony parkiet lub panele, to nie warto zakrywać całej powierzchni dużym dywanem. Projektanci wnętrz radzą, by minimalna odległość krawędzi dywanu od ściany wynosiła 90 cm. Nie tylko dobrze się to prezentuje w pomieszczeniu, nie przytłacza go, ale też łatwo będzie otwierać i zamykać drzwi. 

Warto też zwracać uwagę na wielkość stołu w jadalni. Eksperci zalecają, by dywan, na którym jest ustawiony, wystawał około 100 cm z każdego boku. Ładnie się to prezentuje, a do tego łatwo można odsuwać krzesła.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Dywany mogą być zrobione z różnych materiałów. Warto, by były one dopasowane przede wszystkim do charakteru pomieszczenia. W sypialni warto wybierać tworzywa miękkie, można wybrać dłuższe włosie, bo takie rozwiązanie nada wnętrzu przytulności. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku jadalni. Tu należy zwrócić uwagę na to, by materiał, z którego zrobiony jest dywan, był łatwy w czyszczeniu. A takich jest naprawdę sporo! Wystarczy wybrać ten zrobiony ze sztucznych włókien i raczej z krótszym włosiem.

A co z kolorem?

Nieprawdą jest, że jednolite dywany nie będą dobrym rozwiązaniem w jadalni, ze względu na zabrudzenia. Jeśli będziemy je usuwać na bieżąco i dobierzemy odpowiednią tkaninę, to nie ma ku nim żadnych przeciwwskazań. Nawet jasne dywany z powodzeniem sprawdzą się w jadalni, a do tego optycznie je powiększą. Kluczowe jest to, by kolor dobrze komponował się z odcieniem ścian, mebli i dodatków.

W przypadku jasnych mebli można wybrać też jasny dywan, nie ma jednak przeciwwskazań, by postawić na nieco bardziej wyrazisty odcień. Istotne jest jednak to, aby komponował się z dodatkami. 

Zdj. główne: Sina Saadatmand/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*