Funkcjonalizm w kuchni – jak go wprowadzić?

Funkcjonalizm w kuchni – jak go wprowadzić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kuchnia urządzona w praktyczny i ergonomiczny sposób pozwala zaoszczędzić czas podczas gotowania, a także jest łatwiejsza w czyszczeniu. Przeczytaj, jak wprowadzić funkcjonalne rozwiązania do swojej kuchni.

Zamknięte szafki 

Odsłonięte półki i witryny szybko gromadzą kurz, a także wymagają częstszego układania niż zamknięte szafki kuchenne. Warto zdecydować się na klasyczne fronty o gładkiej powierzchni, które wyglądają elegancko. W kuchni o niewielkim metrażu świetnie sprawdzą się zwłaszcza jasne fronty odbijające światło, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie. 

Łatwy w czyszczeniu zlewozmywak

Jeśli codziennie gotujesz, to warto zainwestować w praktyczny sprzęt wysokiej jakości taki jak zlewozmywak stalowy czy bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Stal szlachetna zastosowana przy produkcji zlewu sprawia, że komory nie odbarwiają się, nie korodują i nie widać na nich zarysowań. Odpowiednio dobrany zlew wymaga rzadszego czyszczenia i cechuje go większa trwałość. Natomiast wyciągana wylewka baterii sprawia, że łatwiej umyć zlew czy nalać wody do wiadra. Rozwiązaniem pozwalającym zmniejszyć zużycie wody jest również perlator przeznaczony do baterii kuchennej, który ma za zadanie napowietrzanie wypływającej z wylewki wody.

Trójkąt roboczy

Funkcjonalna kuchnia oznacza przede wszystkim dopasowanie przestrzeni i sprzętów do potrzeb domowników. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość blatów, maksymalne wykorzystanie przestrzeni (na przykład poprzez szafki do samego sufitu czy wykonane na wymiar), a także zaaranżowanie w kuchni tzw. trójkąta roboczego, który usprawnia przygotowywania potraw. Należy uwzględnić fakt, że przeciętna osoba podczas gotowania potrzebuje mieć wygodny dostęp do lodówki, zlewu oraz płyty grzewczej i piekarnika. Urządzenia te powinny znajdować się blisko siebie, aby móc wygodnie z nich korzystać. Popularnym rozwiązaniem jest rozmieszczenie tych sprzętów w kuchni na zasadzie trójkąta. 

Organizery do szuflad 

Różnego rodzaju kuchenne organizery pozwalają uporządkować kubki, talerze, przyprawy czy pokrywki od garnków i patelni. Polecanym rozwiązaniem są również wstawiane półki do kuchennych szafek, dzięki którym można w pełni wykorzystać przestrzeń nieregulowanej szafki. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Rene Asmussen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*