Jak szukać dzieł sztuki?

Jak szukać dzieł sztuki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sztuka od zawsze towarzyszyłą ludziom. Jest częścią ewolucji i rozwoju, a także nieodłącznym elementem strefy relaksu i abstrakcji. Niemal wszyscy lubią spędzać czas w jej otoczeniu, choć właściwie każdy znajduje w niej coś innego. Z tego powodu dzieła, które znajdą się w Twoim domowym zaciszu, z pewnością będą wyjątkowe i charakterystyczne właśnie dla Ciebie.

Wczesna historia malarstwa

Związek człowieka z obrazami jest bardzo stary i zaczął się właściwie w prehistorii, choć dzisiaj mało kto kojarzy naskalne dzieła przodków ze sztuką. Warto jednak zaznaczyć, że według najlepszej wiedzy, to właśnie był pierwszy nurt malarstwa, który zapoczątkował trwającą do dziś dziedzinę artyzmu. Szczególnie rozwinęła ją starożytność, dostarczając ludziom greckich wzorów utrwalonych na naczyniach, rzymskiego malarstwa pompejańskiego czy egipskich scen batalistycznych zapisanych w obrazach, które wciąż inspirują współczesnych twórców. W średniowieczu sztuka koncentrowała się na sferze religijnej, by w renesansie znów rozkwitnąć w pełnym tego słowa znaczeniu. To właśnie w tym czasie pojawił się w sztuce dramatyzm, kult harmonii i proporcji, a także wiele znanych do dzisiaj technik malarskich.

Style w malarstwie

Bez wątpienia można stwierdzić, że w sztuce każdy znajdzie coś dla siebie. Obrazy obfitują w motywy i nurty tak różnorodne, że są w stanie zadowolić najbardziej wysublimowane gusta. Dla miłośników realizmu z pewnością najpiękniejsze będą dzieła renesansowych mistrzów albo klasycystyczne odrodzenie kultury antycznej, ale ci, którzy poszukują w sztuce alegorii i drugiego dna docenią raczej manieryzm. Dziwność i nieregularność, ozdobioną bogactwem, rozmachem i dynamiką można znaleźć również w dziełach barokowych. Z kolei dla tych, którzy poszukują raczej lekkości, finezji i jasnych kolorów idealne będzie rokoko. Jeśli szukasz dosłownego, klasycznego piękna, spodobają Ci się obrazy realistyczne, a jeżeli od sztuki nie oczekujesz racjonalności – poszukaj dla siebie dzieł należących do symbolizmu. Chciałbyś zamknąć w obrazie to, co nietrwałe i ulotne? Spodobają Ci się obrazy impresjonistów. A może chcesz znaleźć w sztuce emocje i pragnienia, których nie sposób wyrazić słowami? Powinieneś zainteresować się ekspresjonizmem. Jeśli natomiast bliskie Ci są abstrakcja i geometria, skieruj się w stronę kubizmu i abstrakcjonizmu.

Obrazy ubogacają

Nurtów w sztuce jest tak wiele, że nie tylko trudno je wszystkie wymienić, ale wręcz staje się to przedmiotem długoletnich studiów. Wiele osób znajduje jednak wśród nich coś dla siebie – czy to w najstarszych, czy najnowszych dziełach. Jeśli poszukujesz obrazów, które ozdobią Twój dom, koniecznie sprawdź stroną https://onebid.pl/pl, na której regularnie odbywają się licytacje dzieł sztuki. Kupowanie obrazów nie tylko upiększa Twoje otoczenie, ale również wspiera artystów i rozwój sztuki, który wydaje się szczególnie ważny w dzisiejszych czasach.

Fot.: Wolfgang Eckert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*