Czy na balkonie można uprawiać owoce?

Czy na balkonie można uprawiać owoce?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każdy z nas ma możliwość posiadania własnego ogrodu. Istnieją jednak rośliny, które można uprawiać na balkonie. Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, by wykonać specjalne donice z własnymi owocami z balkonu.

Jak uprawiać owoce w donicach?

Aby móc wykonać własny ogródek na balkonie, będą potrzebne nam donice o szerokości co najmniej 50 cm. Bardzo ważne są również długie donice, które można samodzielnie wykonać z drewnianych listewek. Jeśli planujemy nieco większą hodowlę, to warto zainwestować w skrzynie o długości co najmniej jednego metra. Balkon, na którym planujemy wykonać własny ogródek ze świeżymi owocami, powinien być odpowiednio nasłoneczniony. W innym wypadku nasze rośliny mogą nie otrzymać wystarczającej ilości słońca. Wiele osób kupuje  w tym celu  specjalne, podwieszane donice, by udostępnić krzewom owocowym jak najwięcej światła słonecznego. Do donic i skrzynek wsypujemy ziemię. Wcześniej sprawdźmy, jaka powinna ona być, ponieważ niektóre rośliny wolą ziemię o neutralnym pH, a niektóre rosną w ziemi zasadowej. Na pewno dowiemy się tego, kupując sadzonki w sklepie ogrodniczym. Dodatkowo ziemia powinna mieć odpowiedni podkład, który ją użyźni. Mogą być to potłuczone skorupki jaj albo specjalny nawóz ekologiczny, który dostarczy naszym roślinom odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

kobieta sadzie krzewy w donicy
Image by Racool_studio, from: freepik.com

Jakie owoce możemy hodować na balkonie?

Na balkonie świetnie sprawdzają się byliny owocowe. Można sadzić je i wysiewać w doniczkach, które umieścimy na podłodze. Do tego celu wystarczą donice o głębokości 12-15 cm, ponieważ byliny nie mają bardzo rozłożystych korzeni. Dobrze sprawdzają się do nich tzw. podwieszane doniczki ample, a także kosze, które wypełnione są włóknem kokosowym. Poziomki bardzo dobrze hoduje się w doniczkach kaskadowych, które mają dużo otworów pod spodem. W takich donicach można również hodować miniaturowe, pnące się truskawki, a także żurawinę wielkoowocową. Na balkon idealne są również czarne borówki oraz borówka brusznica.

Jakie niskie krzewy owocowe będą idealne na balkon?

Na balkonie można również hodować niskie krzewy owocowe. Istnieją odmiany malin,  w tym: Sugana czy Baby Dwarf, które nie dorastają wyżej niż 30 zm. Nie potrzeba do nich specjalnych podpór, ponieważ mogą z powodzeniem oprzeć się o barierkę. Można je również dowolnie przycinać. Bardzo popularna jest dająca owoce jesienią jeżyna bezkolcowa oraz borówka wysoka, odmiany Patriot czy Bluecrop. 

jeżyna ba balkonie
Image by congerdesign , from: pixabay.com

Takie owoce, jak agrest czy porzeczka również mogą być hodowane na balkonie. Nie dorastają one wyżej, niż 50 cm. Ważne jednak, by zaszczepić w jednym miejscu kilka odmian drzewek i  wybrać odmiany samozapylające. Agrest i porzeczka to drzewka wieloletnie, więc po ich przekwitnięciu pod koniec jesieni, kiedy zbierzemy już owoce, warto je odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem, np. za pomocą specjalnej, oddychającej folii. Co ciekawe na balkonie można hodować nawet odmiany jabłoni oraz śliwy. Jabłoń o odmianie Polka czy Delegrina nie potrzebuje wiele miejsca i wystarczy zasadzić ją w donicy, która będzie miała około 20 cm głębokości oraz szerokość 50 cm. 

czerwona porzeczka na krzaku
Image from: pixabay.com

Przy owocach na balkonie trzeba pamiętać również o odpowiednim ich nawodnieniu. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rośliny będą rosły w odpowiedni sposób. Na balkonie niestety również grożą im szkodniki, dlatego warto zadbać o odpowiednie opryski. Na mszyce bardzo dobrze działa oprysk zrobiony z wyciągu ze skrzypu. Można również użyć gnojówki z pokrzyw. Samodzielnie warto wykonywać kompost z zerwanych kwiatów mniszka bądź pokrzywy. Z jego pomocą nasze balkonowe owoce będą rosły znacznie szybciej. Grzybobójczo działa również wywar z czosnku, który rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1. Dzięki temu zyskujemy najlepszy środek na grzyby oraz pleśnie. Pryskamy nim rośliny co 10-14 dni. Gąsienice z kolei mogą być powstrzymane przez własnoręcznie wykonany oprysk z wyciągu z krwawnika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*