Cytrynowa, arbuzowa czy truskawkowa? Przepis na lemoniadę

Cytrynowa, arbuzowa czy truskawkowa? Przepis na lemoniadę
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lemoniada to smaczny orzeźwiający napój kojarzony ze smakami z dzieciństwa. Jak zrobić domową lemoniadę? Dlaczego warto ją pić?

Historia lemoniady

Pierwsze pisemne wzmianki o lemoniadzie pochodzą z Egiptu z początku IX w. n.e. Wytwarzana była z soku z cytryny z dodatkiem daktyli i miodu.

W 1676 roku w Paryżu powstała firma, która chodziła po ulicach i sprzedawała lemoniadę. Prawie dwieście lat później ten orzeźwiający napój był traktowany jako lekarstwo w paryskich szpitalach.

W Polsce lemoniada jest znana prawdopodobnie od początku XIX w., czyli po I wojnie światowej. Wytwarzano ją z różnych sezonowych owoców.

Dlaczego warto pić lemoniadę?

Domowa lemoniada świetnie gasi pragnienie w upalne dni. W zależności od użytych owoców ma wiele prozdrowotnych właściwości. Cytrusy są świetnym wsparciem układu immunologicznego, ponieważ zawierają dużą ilość witaminy C oraz przeciwutleniaczy i karotenoidów. Można je również znaleźć w malinach, truskawkach, porzeczkach i arbuzie. Owoce te są świetnym źródłem witamin C, E oraz witamin z grupy B.

Przepis na lemoniadę

Bardzo popularna jest lemoniada cytrynowa. Warto spróbować tego napoju z arbuza lub melona. Taka lemoniada świetnie gasi pragnienie i dostarcza wielu witamin i mikroelementów. Aby ją przygotować potrzebne będzie:

  • 0,5 kg miąższu z arbuza,
  • 2 łyżki brązowego cukru,
  • sok z 2 limonek,
  • 1 l wody.

Miąższ z arbuza należy bardzo dokładnie zmiksować. Przelać do dzbanka. Następnie dodać do niego wodę, cukier i sok z limonek. Wstawić do lodówki. Podawać schłodzony. Można wrzucić kilka listków mięty lub oregano.

O czym warto pamiętać, robiąc domową lemoniadę?

Ten orzeźwiający napój warto słodzić jak najmniej. Jest wtedy smaczniejszy i lepiej gasi pragnienie. Domową lemoniadę warto osłodzić brązowym cukrem, ksylitolem lub syropem z agawy. Jeśli jest z cytrusów, to warto do słodzenia użyć syropu klonowego lub daktylowego.

W przyrządzaniu lemoniady warto być elastycznym. Można wymieniać owoce i łączyć je dowolnie ze sobą w zależności od indywidualnych preferencji. W przygotowaniu tego napoju ogranicza tylko wyobraźnia. W upalne dni sprawdzi się np. lemoniada arbuzowo-rabarbarowa o kwaśno-słodkim smaku.

Jeśli chcesz szybko zrobić lemoniadę, to zmniejsz ilość wody, uzupełniając ją kostkami lodu – dużo szybciej uzyskasz chłodny napój. Dużo lepsza jest mocno schłodzona lemoniada.

Warto dodawać do niej zioła, które nadają jej niepowtarzalnego smaku. Bardzo popularne jest dodawanie mięty. Choć do lemoniady pasują bazylia, oregano, a nawet rozmaryn.

Bazą do domowej lemoniady może być również rozcieńczony domowy sok jabłkowy lub z jasnych winogron. Pamiętaj, aby takiego soku nie dosładzać. Naturalne soki są wystarczająco słodkie.

Syrop jest świetnym dodatkiem do domowej lemoniady. Taki napój z dodatkiem syropu z czarnego bzu jest przysmakiem w Skandynawii. Lemoniada z tym sokiem ma piękny kwiatowy zapach i jest bardzo smaczna.

Dlaczego nie warto kupować sklepowej lemoniady?

Domowa lemoniada jest smaczniejsza i zdrowsza od tej dostępnej w sklepie. Kupne napoje mają śladowe ilości witamin i minerałów. Bardzo często w swoim składzie mają szkodliwe dla zdrowia substancje słodzące np. syrop glukozowo-fruktozowy, aspartam lub maltodekstrynę.

Zdj. główne: Chris Curry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*