Ważnym elementem każdego przedpokoju, korytarza lub garderoby jest szafka na buty. Nikt nie lubi butów, które są rozrzucone po całym pomieszczeniu. Jeśli marzy nam się szafka z tapicerowanym siedziskiem, a w sklepie żadna nie przypadła nam do gustu, to teraz możemy wykonać ją samodzielnie!
Szafkę na buty można wykonać ze starej skrzynki, drewnianych palet lub ich części. Każdy z tych materiałów nabędziemy w sklepie budowlanym. Możemy również wykorzystać te materiały, zalegają gdzieś w domu. W przypadku skrzyni lub palet należy pamiętać, aby przed użyciem dokładnie je oczyścić.
W tym przypadku niezbędną będą takie materiały jak:
Jeśli w mieszkaniu jest obecna szafa wbudowana we wnękę, to na jej podstawie w dość prosty sposób można wykonać szafkę na buty. Rama mebla będzie dla niej swego rodzaju stelażem. Najpierw należy ramę szafy przymocować do ściany i ramienia garderoby. Wcześniej deski przeznaczone na szafkę trzeba odpowiednio oszlifować. Często są nierówne i mają mnóstwo wystających drzazg. Po przygotowaniu drewnianych elementów należy je dokładnie odmierzyć. Deski muszą mieć długość ramy szafy. Wcześniej powinny być zabezpieczone lakierem do drewna, aby nie uległy zniszczeniu. Poza tym bejca ładnie podkreśli kolor.
Przygotowane elementy montujemy do ramy szafy i wzmacniamy za pomocą kantówek. Na siedzisku trzeba ułożyć wypełnienie, które może być matą lub miękką gąbką. Na koniec całość należy zakryć wybranym materiałem obiciowym. Materiał powinien być zamontowany przy pomocy zszywacza tapicerskiego. Nie da się tego zrobić samodzielnie. Jedna osoba musi naciągać materiał, a druga powinna go przybijać. Tylko wtedy obicie będzie wyglądało estetycznie. Alternatywnie można to wykonać za pomocą młotka i pinezek, ale źle dobrane mogą popsuć cały wygląd szafki. Pod spodem pozostaje miejsce na ułożenie butów.
W tym przypadku warto wykorzystać drewniane listewki pochodzące z nieużywanych palet i skrzynek. Do jej zrobienia potrzebne będą:
Na początek należy wyszlifować deseczki, ponieważ muszą być pozbawione wszelkich otarć i nierówności.
Na początek należy określić wielkość szafki. W pierwszej kolejności poleca się skręcić boczne ścianki. Każdy bok szafki powinien składać się z 2 deseczek i być wzmocniony 4 listewkami. Listewki powinny łączyć 2 deseczki (bok szafki) na krawędziach i pośrodku. Ponadto stanowią podpory dla półek. Po odmierzeniu długości, w listwach należy wywiercić po 4 otwory. Jest to niezwykle ważne, ponieważ inaczej ulegną one zniszczeniu. Następnie każdą listewkę trzeba przykręcić do desek; najlepiej rozpocząć od krańców i pilnować jednakowych odległości między deskami, a także kątów prostych. W ten sposób uzyska się dwie ścianki boczne półki.
Boczne ścianki należy połączyć deskami przeznaczonymi na półki. Aby były stabilne, trzeba osadzić je na listewkach. Tak ułożone deski trzeba przykręcić dwoma wkrętami wprowadzonymi od zewnątrz korpusu. W ten sposób szafka nie będzie się chwiała i utrzyma sporą ilość butów. Deseczki polecamy pomalować bejcą wodną, a następnie farbą akrylową w wybranym kolorze. Deski narażone na kontakt z butami warto polakierować lakierem do drewna odpornym na zarysowania.
Na koniec należy stworzyć siedzisko. W tej metodzie przeznaczono na nie 3 deseczki, które powinny być zbite razem. Przed zamocowaniem, poleca się je obić materiałem tapicerskim. Na wierzchu siedziska trzeba ułożyć materiał wypełniający, a następnie na nim położyć materiał tapicerski. Do tego potrzeba dwóch osób. Jedna musi naciągnąć materiał, a druga przybić go takerem. Materiał można podwinąć pod spód blatu, aby zszywki nie były widoczne. Tak przygotowane siedzisko należy przymocować do półki.