Salon w stylu eklektycznym. Zasady aranżacji

Salon w stylu eklektycznym. Zasady aranżacji
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Eklektyczny projekt jest trudny do opanowania. Z jednej strony swoboda w nim jest bardzo intrygująca. W stylu zdefiniowanym przez mieszanie i dopasowywanie masz możliwość stworzenia dowolnego projektu, jaki tylko sobie wymarzysz. Z drugiej strony, brak zasad również wydaje się nieco onieśmielający. Zrozumiałe, że rodzi to kilka pytań. Jak zatem zaaranżować salon w stylu eklektycznym?                       

Kolory i odcienie

Neutralny kolor ścian, czyli odcienie bieli i szarości – natychmiast zapewni sukces. Neutralna biel działa jak czyste płótno, na którym można dowolnie dodawać i odejmować różne elementy. Warto rozważyć paletę nastrojowej czerni, szmaragdowej zieleni i jasnych koralowców. Trzymaj się wskazanych kolorów i wprowadzaj tekstylia oraz dekoracje w podobnych, by zachować spójność.

Aby projekt był udany, ważne jest, aby zachować wspólny wątek w całej przestrzeni, a w eklektycznych przestrzeniach kolor jest sposobem na jego urzeczywistnienie. Należy wybrać kolor, który można powtarzać w wielu miejscach w pomieszczeniu. Pomyśl o zastosowaniu go w swoich tekstyliach, fototapetach i innych akcesoriach. Jeśli to możliwe, spróbuj znaleźć kolor na różnych nadrukach i wzorach. Pomoże Ci to pozostać wiernym eklektycznej mieszance, jednocześnie subtelnie łącząc elementy pomieszczenia. Spróbuj skoordynować wiele kolorów w pokoju. Po prostu zapamiętaj podstawy teorii kolorów i wybierz jeden odcień dominujący, podczas gdy inne będą służyć jako akcenty.

>> Zobacz też: Dodatki do wnętrz w stylu boho

Drewno, kamienie i przyjazne dla środowiska włókna wizualnie rejestrują się jako elementy neutralne, ale mają wystarczającą teksturę i zróżnicowanie, aby tło nie było nudne. Rozważ ich zastosowanie w podłogach, blatach i elementach dekoracyjnych.

Spójność

Kupuj produkty, które mają podobne linie i kształty; osiągniesz w ten sposób ciągłość i spójność niezależnie od stylu czy epoki. Zbadaj trzy różne style, które lubisz, uczyń jeden styl dominującym i wyciągnij kilka elementów ze wszystkich trzech, szukając podobieństw. Pamiętaj, że przeciwieństwa też się przyciągają. Czasami chodzi o wypróbowanie nowych kombinacji. 

Miej plan: zacznij od większych kluczowych elementów i twórz aranżację od tego punktu, nie ignoruj ​​kluczowych elementów układu, takich jak optymalne przejście i miejsce, w którym goście mogą odpocząć.

nowoczesna kuchnia
Photo by vanitjan from Freepik.com

Designerskie wyjątki

Wyrazisty element – bez względu na to, czy jest to mebel, czy dzieło sztuki – to miejsce, w którym Twój eklektyczny projekt ma błyszczeć. Niech będzie duży, odważny. W takim przypadku koordynacja nie jest konieczna. Aby poprawnie użyć tego elementu, uczyń go centralnym punktem pokoju. Następnie dostosuj pozostałe elementy w pomieszczeniu, aby subtelnie wskazywały na Twój charakterystyczny przedmiot. Możesz ustawić meble w pokoju pod takim kątem, aby wskazywały na kominek lub duży obraz.  

Sztuka jest integralną częścią eklektycznego designu. Na szczęście zbudowanie zróżnicowanej kolekcji jest teraz łatwe i tanie. Połącz elementy oprawione i nieoprawione, intrygujące przedmioty i rzeźby. Zmieniaj skalę i proporcje oraz szukaj korelacji w kolorze i motywie.

Nastrój

Nastrój pomieszczenia musi również współgrać z meblami i innymi elementami wystroju. Dopełnij konwencję formalnej jadalni na przykład kryształowym żyrandolem. To samo dotyczy nieformalnych pokoi. Prosto ułożone fotele z oparciem są odrzucane na rzecz zabawnych, wygodnych siedzeń, takich jak leżak w stylu vintage i wiszące krzesło bąbelkowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*