Najdziwniejsze rośliny doniczkowe na świecie – zobacz!

Najdziwniejsze rośliny doniczkowe na świecie – zobacz!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach niemal każdą roślinę można kupić w kwiaciarni lub sklepie specjalistycznym,  ale świat roślin jest tak rozległy i różnorodny, że prawdopodobnie nigdy nie przestanie Cię zadziwiać nowymi formami swoich przedstawicieli. W tym artykule zebraliśmy najciekawsze rośliny doniczkowe, które swoim wyglądem i cechami oszałamiają nawet doświadczonych hodowców kwiatów. 

Tillandsia cyanea (oplątwa niebieskawa)

Oplątwa niebieskawa jest przedstawicielem z rodziny Bromelii. Oryginalny różowy kwiatostan w kształcie kolca z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom egzotyki. Jesienią pojawią się na nim delikatne liliowo-fioletowe kwiaty. Oplątwa rośnie bardzo wolno. Przedział temperatur, w których roślina ta czuje się komfortowo, wynosi od 18 ° C do 25 ° C. Najlepiej zapewnić jej lekki półcień, podlewać umiarkowanie i od czasu do czasu spryskać wodą. Wysoka wilgotność musi być stale utrzymywana –  jest to jeden z głównych warunków wzrostu. Podczas sadzenia mieszanka gleby musi zawierać torf wysoki z pokruszoną korą i ziemię liściastą z węglem drzewnym. Jeśli wybierzesz inną mieszankę do sadzenia, oplątwa może rosnąć słabo lub wcale.

Wilczomlecz segmentowy (Euphоrbia tirucаlli)

Miłośnicy egzotyki nie pozostaną obojętni wobec tej domowej, wyjątkowej rośliny, której wygląd i nazwa sugeruje, że pochodzi ona z suchych, gorących miejsc. W warunkach domowych Euphorbia tirucalli wykazuje łatwe w uprawie usposobienie, rośnie w mieszance gleby dla sukulentów i przy minimalnej pielęgnacji może osiągnąć wysokość 2 metrów.

Charakterystyczną cechą rośliny są mięsiste pędy, praktycznie pozbawione liści, pomalowane na wierzchołkach odcieniami różu i pomarańczy. Kwiaty wilczomlecza segmentowego są bardzo małe, zielonkawe i dyskretne. Drobne liście znajdują się na wierzchołkach gałęzi i mają te same, jasne kolory. Doniczka do uprawy Euphorbii nie powinna być duża – w przeciwnym razie wilczomlecz będzie słabo rosnąć. Podlewanie powinno następować dość rzadko, nie ma także potrzeby spryskiwania tej rośliny. Wilczomlecz doskonale czuje się w jasnym miejscu lub półcieniu. W słońcu łodygi będą lekko żółtawe, w cieniu – ich zieleń będzie intensywniejsza.

Nagarbia gładka

Nagarbia gładka to roślina z pięknymi małymi, zielonymi i błyszczącymi liśćmi.

Kwitnie od wiosny do późnej jesieni jasnopomarańczowymi kwiatami o nietypowym kształcie. Niedopuszczalne podczas jej uprawy jest suche powietrze i zmiany temperatury. Kiedy temperatura spada, wzrost rośliny spowalnia. Wilgotność powietrza i gleby powinna być normalna, zimą należy ograniczyć podlewanie. Lubi jasne miejsca (najlepiej czuje się w bezpośrednim nasłonecznieniu). Temperatura w pomieszczeniu powinna być umiarkowana, a zimą niska: 12 – 15 °C.

Palma Madagaskaru – Pachypodium

Wielu koneserów roślin doniczkowych jest zaznajomionych z tą spektakularną rośliną, popularnie nazywaną Palmą Madagaskaru. Kwiatów Pachypodium z pewnością nie można nazwać skromnymi. Śnieżnobiałe lub rzadziej żółte kwiaty, niczym korona, wieńczą rozetę twardych liści na spuchniętej łodydze pokrytej długimi cierniami. Ta roślina z suchych równin uwielbia światło przez cały rok. Latem potrzebuje regularnego i obfitego podlewania, a zimą jej wzrost spowalnia i odpoczywa. Podobnie jak inne sukulenty pachypodium jest wybredne.

Grubosz

Istnieje wiele odmian grubosza, z których wiele zainteresowało hodowców kwiatów i od dawna jest uprawiane jako ozdobne rośliny domowe. Mięsista struktura tej rośliny pozwala jej zgromadzić wystarczającą ilość wilgoci, aby grubosz przetrwał suszę. Rośliny te radzą sobie bez gleby bogatej w składniki odżywcze, nie mają wyraźnego okresu spoczynku, kwitną tak jak popularny pieniążek, czyli rzadko. Rozmnażają się wegetatywnie. Jednocześnie są proste w uprawie, łatwo współistnieją z sukulentami i zachwycają właścicieli przez długi czas swoimi jasnymi odcieniami i dziwacznymi kształtami.

Muchołówka

Ta niesamowita roślina doniczkowa, niczym kosmita z horrorów, ujawnia małe, ale liczne i zębate pułapki, aby łapać muchy i pająki. Owad wpadający w pułapkę przyczynia się do jej zamknięcia, aby kwiat mógł strawić i przyswoić swoją zdobycz. Roślina ta jest interesująca nie tylko w uprawie, ale także w obserwacji, jednak kwiat ten wymaga dużej wilgotności powietrza i gleby, a także dobrze naświetlonego miejsca z dostępem do niewielkiego cienia.

Lantana pospolita

Lantana to piękny krzew pochodzący z Afryki i Ameryki Południowej, wywodzący się z rodziny Verbenov. W warunkach domowych roślina ta doceniana jest za niesamowite wielokolorowe kwiatostany, łączące korony żółtych, pomarańczowych, fioletowych, karmazynowych i innych odcieni. Małe rurkowate kwiaty zebrane w gęste czapeczki zmieniają kolor, więc krzew o wysokości do półtora metra stale się zmienia. Tym samym kwitnienie trwa od maja aż do samej jesieni. Roślina ta ma jasne, lekko szorstkie postrzępione liście i rozgałęzione pędy, które tworzą rozłożystą i szeroką koronę. W doniczce lantanę można wyhodować w postaci krzewu lub uformować małe, wdzięczne drzewo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*