Mapy ścienne. Wyjątkowa dekoracja pasująca do każdego stylu

Mapy ścienne. Wyjątkowa dekoracja pasująca do każdego stylu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniana, w formie naklejki, fototapety, na rozwijanym płótnie, w ramce? Mapy ścienne robią furorę we wnętrzach. Można je bez problemu dopasować do swoich wymagań. Ponadto mogą pełnić też inne funkcje, nie tylko dekoracyjne. 

Wnętrza to nie tylko sprzęty i meble, lecz różnego rodzaju dodatki i akcesoria, które sprawiają, że nawet najbardziej surowe wnętrze stanie się przytulne i „cieplejsze” w odbiorze. Wiele osób decyduje się na dekorowanie ściany – do wyboru są niezliczone opcje malowania, tapetowania, układania płytek, cegły, czy punktów świetlnych. Do tego jeszcze można zawiesić na nich półki, obrazy, plakaty i zdjęcia. 

Możliwości aranżacyjne nie mają granic, a ostatnio na topie są mapy ścienne, które bez wątpienia tworzą niebanalną ozdobę każdego pomieszczenia. Sprawdzą się one przede wszystkim osobom kochającym podróże. Ale nie tylko. Mapy ścienne są bardzo oryginalne, a dzięki temu, że występują w wielu wersjach i rozmiarach, wpasują się w charakter i styl dosłownie każdego wnętrza. Można je umieścić zarówno w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, jak i gabinecie czy korytarzu.

Poniżej prezentujemy najciekawsze rodzaje map ściennych. Przed ich zakupem pamiętajmy jednak, by dostosować ich intensywność oraz kolory do wnętrza. Wielobarwna mapa polityczna świata w sporym rozmiarze może nie tylko odwracać uwagę i rozpraszać, ale też za bardzo zdominować wnętrze. We wszystkim należy zachować umiar.

mapa na ścianie
Photo by Alexnewworld from Pixabay.com

Drewniana mapa ścienna

Drewniana mapa świata to bez wątpienia jedna z bardziej stylowych dekoracji na ścianę, jakie możemy spotkać w tym miejscu. Jest ona wykonana z solidnej sklejki i przez wiele lat prezentuje się fantastycznie, bez żadnych uszczerbków. Co więcej, można bez trudu usuwać z niej kurz czy inne zabrudzenia, dzięki czemu nie ma problemu z utrzymaniem drewnianej mapy ściennej w czystości.

Na rynku są dostępne najróżniejsze wybarwienia, tak by idealnie komponowały się z pozostałymi elementami oraz aranżacją domu. Ponadto drewniana mapa ścienna może być całkowicie gładka, bez zaznaczonych granic albo posiadać kontury poszczególnych państw, a nawet ich nazwy. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Mapa w formie naklejki na ścianę

Mapa ścienna może też występować w formie naklejki – od mniejszych rozmiarów, po ogromne, zajmujące całą ścianę. Do wyboru są najróżniejsze wersje kolorystyczne, a dodatkowo taka mapa pełni również funkcję edukacyjną.

Na rynku można spotkać modele z narysowanymi zwierzątkami przyporządkowanymi do danych kontynentów lub w formie naklejek, do samodzielnego dopasowania. Mapa polityczna świata umożliwia również naukę geografii i łatwe przyswajanie położenia poszczególnych państw. Tego typu dekoracje sprawdzą się szczególnie w pokoju dziecięcym.

Naklejki z mapą ścienną są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości – wystarczy użyć do tego po prostu wilgotnej szmatki.

Mapa rozwijana lub w ramce

Mapy ścienne można spotkać też w formie rozwijanego płótna – postarzane, wypłowiałe, wprost idealne do wnętrz w stylu retro, szczególnie do gabinetu i salonu. Najlepiej będą prezentować się z drewnem oraz innymi stylizowanymi dodatkami.

Nie można przy tym zapomnieć o najprostszej mapie ściennej, czyli tej zamkniętej w ramce lub przedstawionej jako plakat. Świetnie prezentują się szczególnie kontrastowe, czarno-białe mapy, które natychmiast nadają charakteru całemu wnętrzu.

>> Zobacz też: Dekoracje w ramkach – jak stworzyć kompozycje obrazów na ścianach?

Mapa ścienna – zatrzymaj wspomnienia

Każda mapa ścienna może służyć nie tylko jako dekoracja, ale również jako swego rodzaju tablica wspomnień. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spersonalizować ją, przypinając pinezki, zdjęcia, bilety podróżnicze, znaczki, czy inne przedmioty, które będą przypominać o przebytych wycieczkach i pięknych chwilach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*