Rośliny prezentują się pięknie w każdym wnętrzu. Co ciekawe, możesz nie tylko postawić je na podłodze, szafce czy parapecie, ale też… powiesić na ścianie. Taka ozdoba robi ogromne wrażenie i trudno oderwać od niej wzrok. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat ściennych kwietników!
Popularność ściennych kwietników – już nie tylko na balkonie czy w ogrodzie, ale w salonie czy innych pomieszczeniach domu – wzrosła szczególnie w 2021 roku i do tej pory utrzymuje się w czołówce roślinnych trendów. Nic dziwnego, to bardzo efektowna ozdoba.
Kwietniki ścienne sznurkowe, plecionkowe i makramowe, o różnych kolorach i grubościach, doskonale urozmaicą wnętrza boho, rustykalne i skandynawskie. Natomiast kwietniki ścienne metalowe są hitem w pomieszczeniach nowoczesnych oraz industrialnych. Tak naprawdę można stworzyć ciekawą aranżację do każdego stylu – wszystko zależy po prostu od tego, na jaki model kwietnika się zdecydujemy oraz jakie rośliny w nim umieścimy. Mogą mieć one zarówno bardzo prosty i minimalistyczny design, jak i geometryczny, zaskakujący.
Skoro wyjaśniliśmy sobie, że kwietniki ścienne są bardzo uniwersalne, to teraz możemy przejść do kolejnych kwestii. Pewne jest, że wprowadzają one zdrową atmosferę, ożywiają wnętrze, przybliżają nas do natury, wnoszą powiew świeżości i wyróżniają się oryginalną formą.
Wiszące kwietniki świetnie sprawdzą się i w dużych domach, na przykład zamiast obrazu na ścianie, i w niewielkich mieszkaniach w bloku. Skoro jest to dekoracja ścienna, nie zajmują cennej powierzchni na podłodze. Kwietniki ścienne są też bezpieczne, gdy są w domu małe dzieci oraz zwierzęta. Roślinę na podłodze czy na szafce mogłyby strącić lub podgryzać, a do wiszącej na szczęście nie dosięgną.
I tak rośliny w kwietniku warto umieścić na ścianie nad konsolą w korytarzu wejściowym, nad stołem jadalnianym, na ścianie między pomieszczeniami, nad łóżkiem czy nad biurkiem. Może to być jeden duży kwietnik lub kilka mniejszych, ułożonych w ciekawą kompozycję.
Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jakie rośliny najlepiej umieścić w kwietnikach ściennych. Oczywiście wszelkie pnącza i rośliny o rozłożystych liściach, pamiętając o wymaganiach dotyczących nasłonecznienia czy częstotliwości podlewania (zbyt wysokie zawieszenie może utrudniać tę czynność). Zaliczymy do nich między innymi paprocie, zielistkę Sternberga, cissus, bilbergię zwisłą oraz pnącza kwitnące, bluszcz i grudnik.
Ciekawym pomysłem jest umieszczenie ich nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale w kilku, tworząc harmonijną aranżację. Jedno jest pewne – warto wykorzystać niestandardowe dekoracje w swoim domu bądź mieszkaniu. Powodzenia!
Zdj. główne: Heather Mount/unsplash.com