Na co zwracać uwagę wybierając głośniki?

Na co zwracać uwagę wybierając głośniki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przy wyborze głośników warto kierować się nie tylko ich przeznaczeniem (komputer, nagłośnienie w samochodzie, zestaw do stworzenia kina domowego, głośniki zewnętrzne przy imprezach plenerowych), ale także parametrami technicznymi. Od nich może bowiem zależeć akustyka i rozprzestrzenianie się dźwięku w danym pomieszczeniu, a także sama jakość dźwięku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników? Które aspekty techniczne mogą mieć znaczenie?

Moc głośników mierzona w watach

Pierwszą kwestią, którą warto uwzględnić, jest oczywiście moc głośników określana w watach. Należy pamiętać o tym, iż im wyższa wartość tego parametru, tym solidniejszy i bardziej zaawansowany wzmacniacz może być potrzebny do obsługi wspomnianego sprzętu. Warto kierować się wielkością pomieszczenia, w którym będą zamontowane głośniki, jego akustyką, na którą wpływ ma nie tylko kształt architektoniczny wnętrza, ale również znajdujące się w nim wyposażenie.

Zakres częstotliwości — im wyższy, tym lepszy

Kolejny aspekt, który może mieć duży wpływ na efektywność dźwięku, to zakres częstotliwości, który określa, jakie dźwięki dany głośnik będzie w stanie odtworzyć. Jeżeli sprzęt ma być wykorzystywany do odtwarzania muzyki, warto decydować się na ten o zakresie obejmującym wszystkie niezbędne pasma dźwiękowe.

Wielkość i kształt głośników — nie tylko dla wizualnego efektu

Warto również zwracać uwagę na sam kształt głośników. Mimo iż wydaje się to z pozoru błahą kwestią, to jednak może mieć wpływ na jakość basów. Im większy jest bowiem głośnik, tym bardziej będzie on w stanie wygenerować niskie dźwięki, co zwiększa jakość odtwarzania utworów muzycznych z mocnymi basami.

Wielkość głośnika determinuje również precyzję dźwięku. Im jest on większy, tym więcej znajduje się w nim miejsca na zamontowanie przetworników służących do generowania wyrazistego dźwięku, co umożliwia rozpoznawanie w odtwarzanej muzyce poszczególnych instrumentów w konkretnych utworach.

Wspomniana wielkość wpływa również na aspekt jego mobilności i możliwości jego przechowywania. Ponadto będzie on wpływał na cały system dźwiękowy.

Z kolei kształt głośnika determinuje sposób rozprzestrzeniania się dźwięku. Przykładowo te o kolistej lub owalnej formie przyczyniają się do emisji dźwięku w sposób równomierny, natomiast te prostokątne mogą być bardziej przydatne przy odtwarzaniu dźwięków stereo.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki będą wpływać na odbiór odtwarzanej muzyki i dźwięków, dlatego warto przemyśleć nie tylko kwestię związaną z ich modnym designem, ale również zastosowaną w ich produkcji technologią.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*