Jakie są formy ogrzewania domu?

Jakie są formy ogrzewania domu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie domu nabiera szczególnego znaczenia w okresie jesienno-zimowym. Należy jednak pamiętać, że na formę ogrzewania warto zdecydować się już na etapie projektowania domu. Jakie warianty są dostępne aktualnie na rynku? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych rozwiązań grzewczych!

Nikogo już nie dziwi, że ogrzewanie jest najdroższą instalacją domową. Dlatego też wybór sposobu ogrzewania powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Jakie rodzaje ogrzewania domu są obecnie najpopularniejsze?

Ogrzewanie paliwem stałym

Ogrzewanie domu z wykorzystaniem paliwa stałego jest jedną z najpopularniejszych metod ogrzewanie w Polsce. Metodę tą stosuje się przede wszystkim w miejscach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Należy jednak pamiętać, że węgiel ma bardzo negatywny wpływ na środowisko, dlatego też coraz więcej mówi się o zrezygnowaniu z niego na rzecz bardziej ekologicznych zamienników. 

Do takich zamienników zaliczamy przede wszystkim ekogroszek oraz pellet. Są to paliwa stałe, które w przeciwieństwie do węgla, są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia człowieka. Co więcej, są one bardzo łatwo dostępne – znajdziesz je w każdym mieście, na przykład pellet Gdańsk lub ekogroszek Bytom.

Jeśli natomiast szukasz pieca, który będzie pełnił funkcję nie tylko praktyczną, ale także estetyczną, to koniecznie zajrzyj na stronę https://net-home.pl/piece-wolnostojace

Ogrzewanie gazowe

Kolejnym często wybieranym rodzajem ogrzewania, jest ogrzewanie gazowe.  Ma ono wiele zalet, między innymi bezobsługowe działanie systemu grzewczego. Co więcej, kotły mogą nie tylko dostarczać ciepło w sezonie grzewczym, ale także podgrzewać wodę. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie, jednak należy mieć z tyłu głowy, że wiąże się ono również z dość dużymi kosztami. 

Pompa ciepła

Wiele osób decyduje się także na zamontowanie w swoim domu pompy ciepła. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, a jednocześnie bardzo wygodne. Jak działa taka pompa?

Pompy ciepła korzystają ze źródeł odnawialnych – w zależności od wybranego modelu, pompa może pobierać ciepło z gruntu, z wody lub z powietrza. Koszty takiego ogrzewania są najniższe, jednak sama inwestycja to stosunkowo wysoki wydatek. Warto jednak pamiętać, że pompa nie wydziela żadnych spalin, a jej system jest praktycznie bezobsługowy.

Ogrzewanie elektryczne

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Tego typu ogrzewanie sprawdza się przede wszystkim w małych i energooszczędnych domach jako ogrzewanie podłogowe. Charakteryzuje je wysoki komfort użytkowania, jednak takie ogrzewanie będzie optymalne pod warunkiem, że dom posiada odpowiednią izolację termiczną.

Fot.: Outsite Co/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*