Jak zrobić ekologiczne świece zapachowe?

Jak zrobić ekologiczne świece zapachowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niewielkim nakładem pracy można stworzyć pięknie pachnącą świecę sojową, a więc ekologiczną alternatywę dla szkodliwej parafiny. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić świece zapachowe przyjazne środowisku i naszemu zdrowiu.

Świeca to jedna z najpiękniejszych ozdób we wnętrzach. Jej miękkie, ciepłe światło nadaje przytulnego charakteru i buduje wyjątkowy nastrój. Sklepowe półki uginają się od najróżniejszych świec – większych, mniejszych, białych, kolorowych, bezzapachowych oraz zapachowych. Te ostatnie już kilka lat temu zawojowały polski rynek i dalej cieszą się ogromną popularnością. Niektóre mają bardzo subtelną, delikatną woń, inne pachną intensywnie i wystarczy dosłownie kilka chwil, aby wypełniły całe pomieszczenie.

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na gotowe świece, możemy bez problemu zrobić je samodzielnie. Szczególnie jeśli zależy nam na ekologicznych produktach, bez stosowania parafiny, która jest pochodną ropy naftowej i której nie powinno się długo wdychać – źle wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na układ oddechowy oraz krwionośny.

Świeca zapachowa DIY – jakie składniki są potrzebne?

Do zrobienia ekologicznych świec zapachowych wystarczy tak naprawdę pięć rzeczy.

  • Wosk sojowy – naturalny i nietoksyczny dla człowieka oraz środowiska, a przy tym pali się kilkukrotnie dłużej niż parafina i jest łatwiejszy do usunięcia, nie wywołuje reakcji alergicznych i nie kopci. Można też zdecydować się na wosk pszczeli.
  • Knot – najlepiej bawełniany albo drewniany. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, aby nie był on woskowany parafiną.
  • Olejek eteryczny – naturalny i taki, który nam się podoba oraz bliskim osobom. Naturalne olejki pozytywnie wpływają na nasz organizm, niwelują napięcie, pomagają na bóle czy przeziębienie, a olejek eukaliptusowy skutecznie odstrasza komary.
  • Akcesoria kuchenne – garnek, miska i łyżka potrzebne do rozpuszczenia wosku oraz klej do przymocowania knota.
  • Słoik, kubeczek – naczynie, do którego przelejemy wosk, najlepiej szklane, które będzie odporne na wysoką temperaturę. Może być przezroczyste albo ozdobne, dekoracyjne. Świetnym pomysłem jest też wykorzystanie starych pojemników po zużytych świecach.

Jak zrobić świecę sojową krok po kroku?

Jeśli mamy już wszystkie niezbędne składniki, możemy przystępować do pracy. Na początku konieczne jest przymocowanie (klejem na gorąco, ewentualnie dwustronną taśmą) knota do docelowego naczynia, w którym będzie nasza świeca. Można go usztywnić łyżeczką albo ołówkiem, tak aby trzymał się prosto i nic nie przesunęło się podczas całego procesu. Jeśli naczynie jest duże, można umieścić dwa-trzy knoty obok siebie, wzorem sklepowych świec.

Następnie przechodzimy do rozpuszczenia wosku w kąpieli wodnej (nie wrzucamy go bezpośrednio do garnka ani do kuchenki mikrofalowej, wówczas temperatura będzie za wysoka), a gdy już będzie płynny, należy dodać olejki eteryczne – jeden albo kompozycję kilku, wszystko według uznania oraz własnych preferencji zapachowych – i dokładnie wszystko wymieszać. Teraz już wystarczy tylko przelać wszystko do naczynia z knotem.

Co ważne, temperatura topnienia wosku sojowego wynosi 50 stopni Celsjusza (nie należy go niepotrzebnie przegrzewać) i w takiej lub nawet niższej powinno się wlewać olejki – w proporcji 1:10, czyli 10 ml olejku na każde 100 g wosku. Powstałą mieszankę zostawiamy do całkowitego utwardzenia, potem przycinamy knot, podpalamy i cieszymy się naszą ekologiczną świecą zapachową.

Do tych produktów można bez problemu dodać ziarna kawy, susz kwiatowy, plastry suszonej pomarańczy albo przyprawy, jak na przykład aromatyczny cynamon czy goździki. Własnoręcznie wykonana świeca zapachowa nie tylko pięknie ozdobi nasze wnętrza (na przykład wyeksponowana na lustrzanej tacy albo umieszczona w lampionie), ale też będzie świetnym prezentem dla bliskiej osoby, która z pewnością doceni ten gest.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*