Jak zawiązać piękną kokardę?

Jak zawiązać piękną kokardę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Piękna kokarda bywa emblematyczną, nieodłączną wręcz ozdobą prezentu lub eleganckiej paczuszki, która za chwilę trafi w ręce bliskiej osoby. Warto jednak, aby i ona była wyjątkowa. Jak zawiązać piękną kokardę?

Kokarda ze wstążki – kwintesencja elegancji

Podstawowym tworzywem, które warto użyć do stworzenia pięknej kokardy, będzie wstążka w odpowiadającym nam kolorze. Równomierne i okazałe wiązanie z takiego materiału będzie mogło przyozdobić najróżniejsze rodzaje podarunków. Trzeba jednak dodać, że taki rodzaj kokardy będzie świetnie wyglądał również na świeczniku lub wazonie. 

Czego potrzebujemy do stworzenia perfekcyjnej kokardy?

Poza cierpliwością i odrobiną uwagi, potrzebne będą też podstawowe materiały. Wśród nich znajduje się oczywiście kawałek ozdobnej wstążki lub innego materiału, który dzięki pracy naszych rąk stanie się piękną kokardą. Do tego niezbędne są nożyczki do przycinania końcówek i zapalniczka lub zapałki do ich zabezpieczenia przed wystrzępieniem.

Jak się przygotować do zawiązania kokardy? 

Oczywiście pierwszym koniecznym działaniem jest przygotowanie niezbędnych akcesoriów. Wstążkę, która stanie się naszą piękną kokardą, trzeba przyciąć. Należy jednak zachować roztropność i wybrać odpowiedni wymiar – pamiętajmy, że zbyt krótko przycięta wstążka nie będzie się już nadawała do niczego. Warto pozostawić pewien zapas, który ułatwi nam wiązanie. 

Rozpoczynamy wiązanie idealnej kokardy

Zawiązanie niezbyt skomplikowanej kokardy trzeba rozpocząć od złożenia wstążki na cztery części. Dzięki temu uzyskujemy dwie równe pętelki. Ciągle je trzymając, należy skrzyżować je w połowie długości, aby powstał otwór. Kolejnym krokiem jest zaciągnięcie obu pętli i skierowanie ich do góry. Na koniec kształtujemy kokardę, zachowując symetrię. 

Ozdobienie i zabezpieczenie końców wstążki

Często końcówki wstążki przycina się ukośnie by nadać im lepszy wygląd i uczynić całą kokardę bardziej estetyczną. Dodatkowym zabezpieczeniem przeciwko strzępieniu się, może być delikatne stopienie jej końcówek. Będą tu przydatne zapałki lub zapalniczka. Uważajmy jednak, aby nie spalić całej kokardy. 

Inne rodzaje kokard

Powszechnie wiadomo, że praktyka czyni mistrza. Zawiązanie estetycznej kokardy daje satysfakcję. Jest wiele rodzajów kokard, które możemy nauczyć się wiązać i które pięknie będą zdobiły upominki dla naszych bliskich. 

Kokarda ‘’kwiatek’’

Kwiatowa kokarda jest jedną z najbardziej ozdobnych, ale też trudniejszych w wykonaniu. Potrzeba więc nieco kunsztu do jej stworzenia, jednak nie jest to zadanie wymagające szczególnych predyspozycji. Należy przygotować dwa kawałki wstążki: dłuższy do stworzenia kokardy i krótszy do jej ozdobnego przewiązania. Tworzenie ozdoby rozpoczyna się od składania pojedynczych kokardek po okręgu – w tym celu wykorzystujemy dłuższy fragment wstążki. Gdy uda nam się zapełnić cały okręg – przywiązujemy je krótszym kawałkiem materiału. Pamiętajmy, aby zrobić to równo.

Kokarda elegancka

Typ wiązania, które prezentuje się w bardziej wytworny sposób. To wiązanie, które powstaje  z jednego kawałka wstążki. Cały sekret polega na tym, aby równo złożyć wstążkę na cztery części. Następnie należy te kawałki ze sobą krzyżować tak, aby całość się nie rozpadła. Jedno z ramion musi zostać przeciągnięte przez środkową część wstążki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*