Jak samodzielnie wykonać łóżko domek?

Jak samodzielnie wykonać łóżko domek?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Łóżko domek jest marzeniem wielu małych dziewczynek i nieprzemijającym wnętrzarskim hitem od kilku sezonów. Podstawę łóżka stanowi rama ze stelażem w kształcie domku. W jaki sposób można samodzielnie wykonać łóżko domek?

Łóżko domek jako wsparcie w rozwoju dziecka

Łóżko domek nie tylko świetnie prezentuje się w pokoju malucha, lecz jest również wsparciem w rozwoju dziecka zgodnie z metodą Montessori. Według tej włoskiej lekarki, aby dziecko mogło lepiej się rozwijać, to musi mieć do tego stworzone odpowiednie warunki. Dziecko powinno rozwijać się w środowisku, w którym ma dużo swobody. Niestety tradycyjne rozwiązania ograniczają przestrzeń, co powoduje nieharmonijny rozwój malucha. Niskie łóżko zachęca do poznawania świata i sprzyja rozwijaniu wyobraźni. 

Dlaczego warto samodzielnie zrobić łóżko domek?

Modne obecnie łóżko domek można zakupić w każdym sklepie meblarskim – koszt takiego łóżka wynosi od 700 do 2000 zł. Producenci oferują wiele modeli łóżek, które różnią się między sobą nie tylko wielkością, lecz również dodatkowymi ozdobami np. zabudowanym dachem. Łóżka najczęściej wykonane są z miękkiego sosnowego drzewa. 

Cena gotowego domku jest dość wysoka, dlatego warto rozważyć jego samodzielne wykonanie. Nie trzeba mieć do tego dużych umiejętności. Wykonując domek łóżko dla dziecka, należy wziąć pod uwagę, że dziecko może „testować” je w różny sposób, dlatego tak ważne jest bardzo solidne wykonanie. 

Przygotowanie

Zanim przystąpisz do prac, powinieneś zamówić materac. Warto zamówić dziecku grubszy i twardszy materac. Dzięki temu tak szybko się nie odkształci.

Do wykonania tego łóżka będą potrzebne:

  • materac,
  • drewno konstrukcyjne – najtańsze będą łaty i krawężniki, choć można zamówić w markecie gotowe wyheblowane i docięte na wymiar deski,
  • szlifierka lub papier ścierny,
  • miarka,
  • wkrętarka,
  • kołki,
  • wkręty meblowe,
  • farba do drewna,
  • piła.

>> Zobacz też: Pokój dla chłopca i dziewczynki

Wykonanie łóżka krok po kroku

1. Wykonanie projektu

Wykonanie projektu jest jednym z najważniejszych kroków w tworzeniu łóżka. Jego wielkość powinna być taka sama jak wymiar materaca. Dół łóżka należy wypełnić dodatkowymi deskami, które będą pełnić funkcję szczebelków. Wysokość łóżka należy dostosować do wielkości pomieszczenia. Najbardziej bezpieczną i optymalną wysokością jest 170 cm. Dach należy zaprojektować w kształt trójkąta.

2. Przygotowanie drewna

Drewno należy odpowiednio przygotować, czyli wygładzić powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Odpylić, przetrzeć wilgotną szmatką i osuszyć.

3. Składanie boków i dachu

Pierwszym krokiem jest stworzenie bocznych ścianek domku, czyli połączenie desek za pomocą kołków czterech desek, aby otrzymać prostokąt. Do tych bocznych ścianek za pomocą wkrętów należy zamocować dwie belki, które stworzą dach. W ten sam sposób należy wykonać pozostałe ścianki.

Krawędzie belek na dachu należy przyciąć pod odpowiednim kątem. Aby to zrobić, należy skorzystać z pilarki ukosowej. Następnie trzeba połączyć krawędzie za pomocą wkrętów.

4. Łączenie ze sobą zewnętrznych ścianek

W kolejnym kroku należy połączyć ze sobą wszystkie cztery boki domku. Konstrukcję można wzmocnić za pomocą kątowników. Jeśli nie chcesz, aby materac leżał bezpośrednio na podłodze, to należy zamontować kilka desek na długość ramy lub kilka przez środek ramy.

5. Sprawdzenie stabilności

Gdy cała konstrukcja jest już wykonana, to warto sprawdzić jej stabilność. Jeśli jest mało stabilna, to można zamontować dodatkowe kołki.

6. Malowanie

Ostatnim etapem jest malowanie łóżka. Jeśli łóżko ma być w naturalnym kolorze, to można go pomalować bezbarwnym lakierem. Jeśli domek ma być kolorowy, to warto pomalować go farbą do drewna.

7. Dekoracje

Aby łóżko ciekawie się prezentowało, można powiesić na nim świecące Cotton Balls albo inne ozdoby przygotowane wspólnie z dzieckiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*