Samodzielnie zaprojektuj świecę metodą decoupage!

Samodzielnie zaprojektuj świecę metodą decoupage!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z najlepszych prezentów są pięknie pachnące i ozdobne świece. Stanowią one świetny dodatek do sypialni czy salonu. Choć na rynku dostępnych jest wiele ozdobnych świec, warto samemu je zaprojektować  metodą decoupage.

Domowa świeca ozdobna 

Dlaczego warto samodzielnie przygotować ozdobną świecę? Przede wszystkim własnoręcznie przygotowany prezent niesie w sobie wyjątkową wartość, można go spersonalizować i wykazać się kreatywnością. Co więcej, wykonanie takiej świecy wcale nie jest takie trudne. Możesz ją wykonać metodą decoupage. 

Na czym polega metoda decoupage?

To metoda dekorowania i ozdabiania przedmiotów. Polega ona na przyklejaniu papierów lub serwetek do dowolnych przedmiotów. Nazywa się ją również serwetkową. W efekcie możemy uzyskać wzory, które przypominają te malowane pędzlem. Co więcej, metoda decoupage nie wymaga od nas specjalnych zdolności plastycznych i właśnie dlatego warto po nią sięgnąć. Technika ta wykorzystywana jest również do projektowania świec. 

Świeca metodą decoupage – krok po kroku 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich akcesoriów, dzięki którym w umiejętny sposób stworzymy własną świecę metodą decoupage. Potrzebne nam do tego będą: 

  • świeca – najlepiej zwykła, biała,
  • serwetka – może być we wzory, ale ważne jest, aby tło serwetki odpowiadało kolorowi świecy. Umożliwi nam to zamazanie granicy wtapiania się motywu w świecę Dlatego też najlepiej wybrać białą świecę i serwetkę o białym tle,
  • pędzelek i woda,
  • papier śniadaniowy powlekany jednostronnie – sprawdzi się lepiej niż papier do pieczenia o dwustronnym powlekaniu,
  • suszarka,
  • taśma klejąca.

Świeca metodą decoupage – przygotowanie serwetki

Jeśli wybraliśmy już naszą serwetkę, powinniśmy odpowiednio przygotować ją do wtopienia w świecę. Przede wszystkim musimy oddzielić jej warstwy. Każda serwetka składa się zazwyczaj z trzech warstw, a nam potrzebna jest tylko jedna – górna, czyli zawierająca interesujący nas motyw. Po wybraniu tej warstwy możemy przejść do wydzierania motywu. W tym miejscu wykorzystujemy pędzelek i wodę. Na serwetce wyznaczamy granice wydzierania, czyli motyw z serwetki i oddzielamy go od reszty. Dzięki wykorzystaniu pędzelka z wodą unikniemy zadarcia motywu oraz zyskamy pewność, że granice serwetki wtopią się pięknie w tło.  

Motyw na świeczce – dalsze przygotowanie

Po przygotowaniu odpowiednich fragmentów serwetki możemy ułożyć je na świecy. Aby mieć pewność, że motyw utrzyma się na świecy, na sam jego brzeg możemy nanieść kroplę wody. Dzięki temu unikniemy zsunięcia się motywu na tym etapie wykonania świecy. W następnej kolejności świecę powlekamy papierem śniadaniowym tak, aby strona powlekana znajdowała się na zewnątrz. Mówiąc prościej – strona szorstka powinna dotykać świecy. W tym momencie możemy skleić końce papieru taśmą tak, aby papier nie nachodził na serwetkowy motyw, a jednocześnie dobrze przylegał do świecy. Warto nie przycinać papieru do wysokości świecy. Jeśli będzie dłuższy od niej, uzyskamy łatwą do obracania tubę, co ułatwi nam dalszą pracę. 

Ostatni krok metody decoupage

Na ostatnim etapie potrzebna nam będzie suszarka. Nie ustawiaj zbyt mocnych podmuchów na suszarce, ponieważ mogą one zdeformować naszą świecę. Najpierw nagrzewamy całą świecę – przytrzymujemy suszarkę w jednym miejscu przez 15 sekund i przechodzimy do kolejnego miejsca. Początkowo nie będziemy widzieli żadnego efektu, ale wraz z robieniem kolejnych „okrążeń” zaczniemy zauważać efekty w postaci tłustych, zlewających się w całość plam. Tam, gdzie zauważymy przebijanie się motywu z serwetki, kończymy nagrzewanie. Jak tylko przez papier przebije cały motyw i nie będzie widać granic wydzierania, śmiało możemy zakończyć pracę. Zostawiamy na kilka minut świecę, aby ostygła i powoli odbijamy papier. Świeca metodą decoupage wykonana!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*