Jak ocieplić dom?

Jak ocieplić dom?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Inflacja bezpośrednio wpływa na wysokość uiszczanych opłat za energię. Domownicy szukają sposobów, by uporać się z drożyzną. Jedną z metod jest skuteczne ocieplenie domu. Jak zabrać się za izolację przestrzeni mieszkalnej? Sprawdźmy! 

Zanim zdecydujesz się na ocieplenie swojego mieszkania, powinieneś odpowiednio się przygotować. Co to oznacza? Najczęściej wiąże się to z wykonaniem szeregu czynności, m.in. poprowadzeniem dodatkowych przewodów i wymianą okien. Warto wiedzieć, że w budynkach, które nie podlegały wcześniejszemu tynkowaniu, nie ma konieczności przeprowadzania tego typu zabiegów. W artykule przedstawiamy rodzaje najczęściej wykorzystywanych materiałów termoizolacyjnych. Zapraszamy do lektury!

Styropian 

Styropian biały należy do najczęściej wykorzystywanych materiałów przeznaczonych do ocieplenia ścian budynku. Charakteryzuje go niska nasiąkliwość oraz duży opór dyfuzyjny. W praktyce oznacza to, że słabo przepuszcza parę wodną oraz wpływa na ograniczenie odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu oscyluje w przedziale od 0,331 do 0,44 w/(mK), co bezpośrednio wiąże się z izolacją ścian. 

Rodzaje styropianu 

W branży budowlanej występują dwa rodzaje styropianu – biały i grafitowy. Pierwszy z nich to klasyczny, gruby styropian, z kolei drugi jest nieco cieńszy i skuteczniej radzi sobie z zatrzymywaniem ciepła. 

Wełna mineralna 

Drugą, powszechną metodą izolacji jest wełna mineralna. Wykazuje podobny współczynnik przewodzenia ciepła, jednak w przeciwieństwie do styropianu nie jest, aż tak odporna na działanie wody. To również droższa alternatywa, która poza właściwościami termicznymi wyróżnia się wysokim poziomem izolacji akustycznej. 

Pianka poliuretanowa

Jeżeli wełna mineralna i styropian nie spełniają Twoich oczekiwań, warto zapoznać się z właściwościami oraz zaletami pianki poliuretanowej. Wyróżnia się szczególnie niską przewodnością ciepła i bardzo dobrą dźwiękochłonnością. Nie sposób pominąć  jej odporności na zawilgocenia czy znakomitej przyczepności do podłoża. Jedynym minusem jest wysoka cena, która przesądza o mniejszej popularności w porównaniu do wymienionych powyżej materiałów. 

Jak ocieplać ściany zewnętrzne? 

ETICS to najczęstszy sposób izolowania i wykańczania ścian zewnętrznych. Nie jest szczególnie trudnym procesem. Wymaga poprawnego przyklejenia do ściany płyty ocieplającego, dociśniętą kołkami, wzmocnioną warstwą zaprawy oraz zatopioną siatką zbrojącą, która wykończona zostaje tynkiem cienkowarstwowym.

Warto mieć na uwadzę, że jedną z zalet ociepleń jest ich kompletność. Gwarantuje ona trwałość elewacji oraz zabezpiecza przed wpływem dynamicznie zmieniającej się temperatury powietrza. 

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*