Czy warto wybrać kuchnię z wyspą? Sprawdzamy!

Czy warto wybrać kuchnię z wyspą? Sprawdzamy!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wyspa to rozwiązanie aranżacyjne, dzięki któremu kuchnia staje się nie tylko przestrzenią do gotowania, ale i centrum życia rodzinnego. Posłuży zarówno jako dodatkowa powierzchnia do przyrządzania posiłków, jak i miejsce porannych spotkań przy kawie. Sprawdźmy, czy warto zaaranżować kuchnię z wyspą.

Wyspa kuchenna, czyli serce kuchni

Wyspa to popularny element aranżacyjny w szczególności w przypadku otwartych kuchni o dużych powierzchniach. Jest świetnym sposobem na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni – może posłużyć jako blat roboczy oraz dodatkowe miejsce do przechowywania wyposażenia kuchni.

Zamontowanie na wyspie zlewu lub płyty grzewczej w połączeniu z przemyślanym układem pozostałych elementów pomieszczenia, stwarza możliwość wygodnego dostępu do sprzętów i szafek. Zaaranżowanie wyspy pozwala także na wydzielenie przestrzeni dedykowanej spotkaniom domowników, na przykład podczas wspólnego śniadania, gdy jedna osoba gotuje, a pozostałe jej towarzyszą.

W jakiej kuchni sprawdzi się wyspa?

Najczęściej kuchnie z wyspą to pomieszczenia otwarte o dużej powierzchni i właśnie w nich to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Spory metraż umożliwia aranżacje wyspy w kuchni o układzie funkcjonalnym o kształcie litery U. Kuchnia zaplanowana w ten sposób to idealna przestrzeń dla osób, które posiadają dużą ilość sprzętu i chcą w optymalny sposób uporządkować swoje wyposażenie.

W kuchniach o nieco mniejszym metrażu lepszą opcją może okazać się natomiast układ L. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować wyspę również w kuchni otwartej o układzie dwurzędowym. Wówczas może ona stanowić przedłużenie rzędu szafek bądź znaleźć się w centrum kuchni (jeśli powierzchnia pomieszczenia jest wystarczająco duża).

Wyspa może okazać się słusznym rozwiązaniem także w przypadku wystarczająco dużego metrażu kuchni zamkniętej (minimum 14 m²). Należy jednak mieć na uwadze, że przestrzeń pomiędzy wyspą a pozostałymi elementami umeblowania powinna wynosić około 100 centymetrów. Dzięki temu przemieszczanie po kuchni będzie w pełni komfortowe, a wyspa może zostać otoczona stylowymi krzesłami lub hokerami.

Dodatkowa przestrzeń użytkowa, miejsce spotkań oraz element dekoracyjny – w ten sposób można opisać odpowiednio zaaranżowaną wyspę. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości, warto zasięgnąć porady architekta, który przygotuje projekt kuchni z wyspą. Specjalista zadba o dostosowanie rozkładu pomieszczenia do jego powierzchni, w tym o aranżację tzw. serca kuchni i jego stylistyki.

Kuchnia z wyspą – nie tylko funkcjonalizm, ale i walory estetyczne

Wyspy świetnie komponują się z pomieszczeniami utrzymanymi w stylu industrialnym oraz nowoczesnym. Sprawdzą się również w kuchniach w estetyce rustykalnej bądź boho. Najważniejsze, aby wszelkie elementy wyspy, jak m.in. blat czy płyty meblowe korespondowały z pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

Co więcej, w kuchniach otwartych połączonych z salonem aranżacja wyspy powinna być spójna również ze stylem strefy wypoczynkowej. Odpowiednio dobrane dekory pomogą w nadaniu jej walorów estetycznych i dopasowaniu do charakteru pomieszczenia. W tym celu można wykorzystać m.in.:

  • F76044 Bellato Szary – wzór klasycznego betonu z idealnie oddanymi detalami i przetarciami;
  • R20348 Dąb Olejowany – elegancki dekor z rysunkiem usłojonego i plankowanego olejowanego dębu; dzięki jasnemu wybarwieniu jest bardzo uniwersalny, przez co sprawdzi się dobrze na dużych powierzchniach lub jako akcent w pomieszczeniu;
  • R20367 Dąb Estana Jasny – jasne, ciepłe drzewo dębowe z cynowanymi sękami; idealny do nowoczesnych wnętrz, np. w połączeniu z betonem oraz odcieniami bieli i szarości;
  • S63052 Marmur Black Royal – wzór głębokiego, czarnego marmuru z widocznym delikatnym użyłowaniem nada wnętrzom klasy i elegancji;
  • R20256 Dąb Lorenzo – naturalny, uniwersalny dekor bazujący na fornirze dębowym; koresponduje m.in. ze stylem boho;
  • S63051 Marmur Bianco – elegancki biały marmur z ledwo widocznym poprzecznym żyłowaniem, które nadaje dekorowi głębi.

Pomysły na wykorzystanie wyspy kuchennej: jadalnia i domowy barek

W kuchniach otwartych o mniejszym metrażu wyspa świetnie posłuży jako stół, przy którym domownicy na co dzień spożywają posiłki. Delikatne wysunięcie wyspy w kierunku salonu pozwoli zaaranżować przestrzeń na wzór jadalni. Jednocześnie zarówno strefa wypoczynkowa, jak i kuchnia będą ze sobą połączone. Ułatwia to serwowanie posiłków oraz komunikację z gośćmi przebywającymi w salonie. Egzemplarze z wysuwanym blatem sprawdzą się w szczególności jako element wyposażenia kuchni o mniejszym metrażu.

Kuchnia z barkiem w postaci wyspy ze stylowymi, wysokimi krzesłami może z kolei posłużyć jako miejsce do przyrządzania koktajli i rozmów ze znajomymi. Serwowanie napojów z takiego miejsca jest wygodne dla gospodarza, który ma dostęp do wszelkich niezbędnych składników i nie musi odchodzić od gości. Marmurowy bądź kamienny korpus wyspy z barkiem pozwoli utrzymać przestrzeń w eleganckim tonie.

Chcąc zaaranżować pomieszczenie w konkretnym stylu czy kolorze warto sprawdzić platformę Woodlove.to, która oferuje kompleksową pomoc przy urządzaniu całego domu czy mieszkania.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*