Aksamitne dodatki w roli głównej. Poduchy, zasłony, pufy

Aksamitne dodatki w roli głównej. Poduchy, zasłony, pufy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Welwet, plusz, welur i aksamit to pojęcia często używane zamiennie, ale czy słusznie? Wykorzystanie tych tkanin we wnętrzach z pewnością nada pomieszczeniu szyku oraz elegancji. Wystarczą niewielkie akcesoria, aby uzyskać ten efekt. Zobacz, jakie dodatki są najpopularniejsze i w jaki sposób je pielęgnować. 

Co to jest? Miły w dotyku, połyskujący i zachwycający. Aksamit. Ale czy na pewno? Zarówno welwet, plusz, welur, jak i aksamit należą do grupy materiałów z okrywą runową, potocznie nazywaną meszkiem. Ogólnie rzecz biorąc welwet, welur i aksamit to rodzaje pluszu. Różnią się od siebie sposobem wykonania. Welwet uzyskiwany jest z wyciągniętych nici w formie pętelek. Po rozcięciu z pętelek powstają włoski. Drugi rodzaj surowca powstaje z dodatkowej osnowy, czyli innego układu nitek. Ostatni przedstawiciel pluszu, czyli aksamit charakteryzuje się krótkim włosiem, maksymalnie mierzy ono 3 milimetry. Dzięki temu tkanina ma wyjątkowy blask i odbija światło. Przed wiekami aksamit używany był do szycia kreacji reprezentacyjnych króli, szlachciców i innych cenionych osób. Obecnie na dodatki pokryte tym materiałem może pozwolić sobie każdy. Zastanów się, na co najlepiej się zdecydować.

Aksamitne dekoracje

Poduszki

Aksamitne poduszki dekoracyjne dostępne są na rynku w bogatej gamie kolorów i wzorów. Te w naturalnych barwach to rozwiązanie dla opanowanych domatorów, chcących odnaleźć ciszę i relaks. Z drugiej strony w sklepach znajdziesz też modele bogato zdobione cekinami i wytłaczanymi wzorami. To oferta skierowana do osób przebojowych, które nie boją się odważnych środków. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

poduszki na sofie
Photo by StockSnap from Pixabay.com

Zasłony

Nowe zasłony z grubej i puchatej tkaniny dodadzą całemu wnętrzu przepychu. Oprócz względów estetycznych mają w sobie dużo funkcjonalności. Dodatkowym plusem jest fakt, że aksamit przepuszcza mniej światła. Właśnie dlatego polecane są do sypialni. Jest to też dość duży element, możesz bawić się barwami i dzięki nim ocieplić salon zaprojektowany w chłodnych odcieniach.

Pufy

Możesz mieć pewność, że aksamitna pufa nie zdominuje Twojego wnętrza, tylko będzie ciekawym i przykuwającym wzrok detalem. Tego rodzaju meble tworzone są w różnych kształtach. Możesz eksperymentować z geometrią i postawić na coś innego niż wersje okrągłe, czy kwadratowe. Może skusisz się na warianty asymetryczne? 

Jeśli obawiasz się dużych zmian lub chcesz tylko delikatnej metamorfozy, to takie dodatki sprawią, że Twój dom będzie wyglądał ekskluzywnie i okazale. Akcesoria te będą świetnie współgrać we wnętrzach glamour i retro, ale również spełnią swoją rolę w surowych, industrialnych pomieszczeniach, nadając im domowego klimatu. 

Jak dbać o aksamit?

Każdy materiał przy niewłaściwej pielęgnacji i użytkowaniu niszczeje i traci swoje walory estetyczne. Żeby tego uniknąć, zastosuj się do kilku ważnych zasad. Po pierwsze nie ustawiaj rzeczy wykonanych z aksamitu w miejscach mocno nasłonecznionych. Jeśli nie dostosujesz się do tego punktu, tkanina może zacząć blaknąć. Po drugie regularnie odkurzaj szczotką o miękkim włosiu elementy wykonane z tego tworzywa. Aksamitny meszek niestety lub kumulować kurz i brud.

>> Przeczytaj także: Sypialnia w stylu romantycznym. Pudrowy róż, granat i złoto

Na koniec przeczytaj zalecenia producenta na temat prania. Niektóre przedmioty będziesz mógł czyścić wyłącznie wodą lub delikatnym detergentem, w temperaturze od 15 do maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Oczywiście w grę wchodzi tylko pranie ręczne lub w pralce na programie dedykowanym dla tkanin delikatnych. Te wszystkie czynności możesz zrealizować jeśli tak jest podane na metce. Jeżeli jednak jest wyraźnie zaznaczone, aby skorzystać z czyszczenia chemicznego, to powinieneś udać się do specjalisty. Aksamit źle znosi wysokie temperatury, dlatego pamiętaj, aby go nie prasować. Żelazko może doprowadzić do odkształcenia i spłaszczenia. Po praniu wystarczy, że poszewki lub inne rzeczy rozwiesisz albo rozłożysz na płasko, aby nie powstały żadne zagniecenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*