Zbiornik buforowy – działanie i zalety

Zbiornik buforowy – działanie i zalety
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jak rozwiązać sprawę ogrzewania w Twoim domu? Może rozważasz montaż zbiornika buforowego? Podpowiadamy, czym dokładnie jest zbiornik buforowy i przedstawiamy sposób jego działania oraz największe zalety!

Czym jest zbiornik buforowy i jak działa?

Warto zacząć od tego, czym konkretnie jest zbiornik buforowy. Zbiornik buforowy, nazywany także zasobnikiem buforowym odpowiada za magazynowanie wody zasilającej ogrzewanie domu, czyli wody grzewczej. Jak działa taki zbiornik? W pierwszej kolejności pompa ciepła wyposażona w odpowiednią automatykę i zawór mieszający ogrzewa wodę, która następnie trafia do zbiornika buforowego. W następnej kolejności instalacje pobiera wodę w odpowiedniej ilości i temperaturze. 

Kiedy potrzebny jest zbiornik buforowy?

Często krąży mit, że zbiorniki buforowe są niepotrzebne. To oczywiście nieprawda! Kiedy taki zbiornik może okazać się przydatny? Zbiorniki buforowe przydadzą się przede wszystkim domach z tradycyjnymi grzejnikami oraz w tych, ogrzewanych kotłami zasypowymi na paliwo stałe lub kominkami z płaszczem wodnym. W przypadku tego typu instalacji zbiorniki będą sprawdzać się najlepiej. Będzie to także optymalne rozwiązanie w przypadku domów posiadających kilka obiegów wody grzewczej o różnej temperaturze, na przykład z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.

Warto jednak mieć na uwadze, że nie we wszystkich przypadkach zbiorniki buforowe będą najlepszym rozwiązaniem. Nie sprawdzą się one na przykład w przypadku domów energooszczędnych.

Zalety zbiorników buforowych

Dlaczego warto zdecydować się na zbiornik buforowy? Ich największą zaletą jest fakt, że znacznie przyczyniają się do ulepszenia i usprawnienia działania instalacji grzewczej. Dodatkowo w przypadku kotłów stałopalnych zbiorniki buforowe poprawiają czystość spalania oraz jego efektywność.

Fot.: Gerd Altmann/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*