Artykuł sponsorowany
Podłoga przemysłowa narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, rysy, pęknięcia czy też punktowe ubytki. Warto więc przed przystąpieniem do użytkowania posadzki skorzystać z nowoczesnych rozwiązań pozwalających zadbać o jej ochronę.
Najczęściej stosowanym produktem do zabezpieczania posadzek przemysłowych są farby epoksydowe. Żywica w połączeniu z utwardzaczem gwarantuje bardzo wysoką ochronę głównie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale również substancji zasadowych czy zasadowych. Żywica epoksydowa może być stosowana nie tylko na podłogach, ale również ścianach w branży przemysłowej. Nie można zapominać o tym, że substancją tą zabezpiecza się urządzenia i maszyny produkcyjne. Wyjątkowo wytrzymałe, a jednocześnie bardzo łatwe w użyciu farby oferują także antypoślizgowe podłoże, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Antypoślizgowa farba do betonu wpłynie bez dwóch zdań na szybkość działań i efektywność pracowników.
Powłoka polimerowa jest kolejnym sposobem na zabezpieczenie podłogi w zakładzie przemysłowym. W tym przypadku mamy do czynienia z produktem, który ochroni posadzkę przed zarysowaniami. Brak pokrycia podłogi sprawi, że ta będzie narażona na ścieranie przez piasek, pył, brud czy też pracę maszyn. Posadzka zabezpieczona powłoką polimerową nie będzie ulegała ścieraniu, sama podłoga pozostanie w dobrym stanie przez długi czas. Tworzywo polimerowe pozwala także z łatwością utrzymać w czystości posadzkę, ochronna warstwa wygładza podłogę, zakleja rysy, brud więc nie osiada się w porach i zakamarkach. Tym samym usuwanie zanieczyszczeń nie będzie uciążliwe.
W fabrykach, budynkach produkcyjnych, a nawet magazynowych niezbędne jest zabezpieczenie posadzki przed szkodliwym działaniem czynników chemicznych. Te mogą powodować korozję betonu, a nawet go odbarwiać. Wpływa to oczywiście na estetykę wykończenia posadzki, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo pracowników. Dlatego też polecamy farby chemoodporne, które zapobiegną wspominanym uszkodzeniom. Substancja ta doskonale nadaje się do stosowania w halach przemysłowych, fabrykach i innych miejscach, w których posadzka ma kontakt z ciężkimi chemikaliami.
Powłoka antypoślizgowa najczęściej tworzona jest z mieszanki epoksydowej, tak jak w przypadku opisywanej farby. Stosuje się ją nie tylko na posadzkach, ale również schodach, rampach czy w miejscach często mokrych lub zaolejonych. Najlepiej wybierać gruboziarniste wykończenie antypoślizgowe, co zwiększy bezpieczeństwo i zmniejszy liczbę wypadków w zakładzie pracy. Nie można także zapomnieć o tym, że taka powłoka wpłynie nie tylko na antypoślizgowość posadzki, ale również łatwość usuwania zabrudzeń z podłoża, tak jak w przypadku powłoki polimerowej.
Fot.: Tiger Lily/pexels.com