O czym pamiętać podczas projektowania salonu?  

O czym pamiętać podczas projektowania salonu?  
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W każdym domu i mieszkaniu, jeżeli tylko pozwala na to metraż, znajduje się salon, gdzie można przyjmować gości czy odpoczywać. Projektowanie tego pomieszczenia od zera nie jest tak proste, jak to się może wydawać. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas aranżowania salonu.

Przede wszystkim określ funkcje

Zanim rzucisz się w wir zakupów i kupisz wielką sofę i cztery fotele, zastanów się, jakie funkcje będzie pełnić twój salon, ponieważ może on mieć nie jedną rolę. W sytuacji, gdy potrzebujesz miejsca na przechowywanie, a w innych pomieszczeniach nie masz odpowiedniej przestrzeni, postaw na dużą szafę. Najbardziej funkcjonalna będzie ta w zabudowie ulokowana na jednej ze ścian, gdyż taki mebel jest bardzo pojemny i możesz go dowolnie spersonalizować w środku i z zewnątrz.

Idąc dalej, przemyśl czy masz wygospodarowany pokój na jadalnię czy właśnie chcesz wstawić stół z krzesłami do salonu. Jednocześnie zastanów się, jak dużego mebla będziesz potrzebować i ile miejsca przy nim. Zbyt duży stół zajmie zbyt wiele przestrzeni, a ten za mały będzie niefunkcjonalny.

Kolejnymi istotnymi aspektami podczas meblowania salonu jest to, czy będzie on także pełnić funkcję biura na czas pracy zdalnej, domowej biblioteczki czy pokoju zabaw dla dzieci. Każda z nich wymaga odpowiedniego wyposażenia oraz przestrzeni.

W sytuacji, gdy salon ma pełnić wiele funkcji najlepiej jest skorzystać z usług biura architektów. Jest to świetnie rozwiązanie, zwłaszcza gdy urządzasz całe mieszkanie czy dom od zera lub planujesz generalny remont. Projektowanie wnętrz pod klucz to kompleksowa usługa, dzięki której przeniesiesz na biuro m. in. szukanie wykonawców, planowanie ich pracy czy zakup wyposażenia.

Po drugie, pamiętaj o metrażu!

Gdy potrzebujesz wielofunkcyjnego salonu pamiętaj, że nie jest on z gumy i nagle się nie powiększy. Musisz więc rozplanować jego układ tak, by go nie zagracić, lecz by na wszystko znalazło się miejsce. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, trzeba będzie z czegoś zrezygnować, ponieważ przestrzeń musi być komfortowa. Zastanów się więc, czy np. w sypialni nie zmieścisz większej szafy lub dodatkowych szafek wiszących w kuchni. Nie zapomnij także o odpowiedniej ilości gniazdek w ścianach, oświetleniu i ogrzewaniu.

Jeżeli jednak nie masz pomysłu, jak rozplanować wielofunkcyjną przestrzeń na dostępnym metrażu salonu, zwróć się do architektów wnętrz. Wspomniana wcześniej usługa projektowania wnętrz pod klucz może okazać się rozwiązaniem twoich problemów.

Po trzecie, określ styl

W sytuacji, gdy jednak samodzielnie chcesz zaprojektować swój salon od zera, to po określeniu jego funkcji, rozplanowaniu stref, wybierz styl i trzymaj się go konsekwentnie. Meble w różnych kolorach, mozaika barw i wzorów a także faktur nie są dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz mieć przytulne, komfortowe i estetyczne wnętrze. Musisz więc wybrać konkretny styl oraz paletę barw i grupę współgrających ze sobą materiałów.

W internecie znajdziesz sporo inspiracji, jak dobierać kolory i faktury ścian, mebli i dodatków, a oferta sklepów jest bardzo szeroka. Bez problemu powinieneś więc znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie.

Projektowanie salonu od zera w mieszkaniu czy domu wcale nie jest takie łatwe. Możesz więc zrobić to samodzielnie, lub zdecydować się na współpracę z biurem projektowym i usługę projektowania wnętrz pod klucz.

Zdjęcia: elements.envato.com / pro_creator

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*