Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Farba, tapeta, fototapeta, cegła, a może… lamele drewniane? Ściany zaaranżujemy na wiele sposobów, przy czym warto skusić się na niestandardowe rozwiązania. Jednym z nich są właśnie lamele. Co więcej, mogą one zdobić nie tylko ściany. O jakich miejscach mowa? O tym dowiesz się z poniższego artykułu!
Lamele to nic innego jak po prostu drewniane, najczęściej ułożone pionowo, listwy. Świetnie ozdobią wnętrza utrzymane w stylu japońskim, skandynawskim, industrialnym, nowoczesnym czy klasycznym. Są bardzo uniwersalne i dopasują się do różnych aranżacji. Furorę robią lamele slim — szersze i płytsze od standardowych listewek, a przez to bardziej dekoracyjne. Ponadto lamele z wotanu w wersji slim doskonale eksponują nie tylko naturalny kolor drewna, ale i jego strukturę oraz usłojenie. Podobnie jest z lamelami slim imitującymi beton — tutaj także wyraźnie uwidaczniają się charakterystyczne pęknięcia i przetarcia.
Poza oczywistymi walorami estetycznymi lamele slim mają jeszcze szereg innych zalet. Przede wszystkim umożliwiają powieszenie na nich różnych przedmiotów, a przy tym poprawiają akustykę pomieszczeń, wyciszając niepotrzebne hałasy i echo, co jest szczególnie przydatne w dużych salonach czy innych otwartych powierzchniach.
Pierwsze zastosowanie, jakie od razu przychodzi na myśl w kontekście lameli drewnianych, jest umieszczenie ich na ścianie. Najczęściej wybieramy jedną, która pełni typowo dekoracyjną funkcję. Lamele w salonie przykleimy choćby na głównej ścianie z telewizorem, gdyż — jak już wspomnieliśmy — nie ma żadnego problemu z przybijaniem do nich innych przedmiotów. Udźwigną obrazy, lustra, doniczki, półki, a nawet telewizor.
Lamele slim można też z powodzeniem zastosować do zbudowania ażurowej ścianki działowej, na przykład między salonem a częścią jadalnianą. Sprawdzą się ponadto do ozdobienia wyspy kuchennej albo innych mebli. Dużą popularnością cieszą się również lamele w sypialni, a dokładniej na ścianie za oparciem łóżka, oraz w korytarzu, tuż przy wejściu do domu.
We wszystkich przypadkach warto pamiętać, że lamele slim ocieplają przestrzeń, a umieszczone pionowo dodatkowo ją powiększają. Nic nie stoi na przeszkodzie, by układać je także w poziomie, skosie bądź jeszcze innej konfiguracji. Trzeba jedynie pamiętać, by zachować umiar — lamele dekoracyjne na wszystkich ścianach drastycznie pomniejszą pomieszczenie i nieco je przytłoczą. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim lamele z wotanu, które nie tylko wyglądają bardzo naturalnie, ale są też trwałe i wytrzymałe, stanowiąc nietypową ozdobę na lata.
Nie pozostawia wątpliwości to, że lamele drewniane są bardzo uniwersalne i świetnie sprawdzają się w najróżniejszych miejscach. Ograniczeniem wydaje się jedynie wyobraźnia. Dodatkowo montaż lameli jest tak prosty, że każdy sobie z nim poradzi. Nie ma potrzeby zatrudniania ekipy fachowców. Jedynie przy przyklejaniu długich lameli może przydać się mała pomoc.
Przechodząc do samego montażu, pierwszym krokiem jest dokładne wymierzenie i przycięcie lameli do wybranej wysokości. Następnie należy przykleić pierwszą listwę, wyznaczyć odstępy i ozdobić w ten sposób wybraną powierzchnię. W przypadku lameli slim najlepiej zachować około 2-3 centymetry odległości, dzięki czemu w pełni wyeksponujemy ich dekoracyjną stronę.
Już wiesz, że lamele slim to dobry wybór. Teraz nie pozostaje nic innego, jak znaleźć najlepszy dla siebie wariant — i pod względem koloru, i wysokości, i docelowego miejsca, w jakim miałyby być zamontowane.
Zdjęcia: materiał od klienta