Kubki i filiżanki jak nowe. Sposoby odświeżania porcelany

Kubki i filiżanki jak nowe. Sposoby odświeżania porcelany
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Woda, mydło, sok z cytryny, soda oczyszczona – przy ich pomocy można szybko i bezpiecznie wyczyścić porcelanowe kubki i filiżanki oraz przywrócić im blask. 

Szorstkim gąbkom i szczotkom mówimy – nie

Porcelanowa zastawa wygląda pięknie i może służyć wiele lat, jednak trzeba wiedzieć, jak się z nią właściwie obchodzić, aby przypadkiem jej nie zniszczyć. Przede wszystkim należy zapobiegać wszelkim uderzeniom; każde z nich może powodować odpryski, a nawet stłuczenie.

Jeśli chcemy odświeżyć porcelanowe kubki i filiżanki, przygotujmy przede wszystkim plastikową miskę. Lepiej nie myć ich bezpośrednio w zlewie, gdy możemy wówczas niechcący je stuknąć albo zupełnie wyślizgną nam się z rąk. W misce będzie zdecydowanie bezpieczniej – i tutaj jeszcze jedna uwaga: każde naczynie myjemy pojedynczo.

białe naczynia na suszarce
Image from: pixabay.com

Co ważne, w żadnym razie nie wolno przy tym używać szorstkich gąbek, ostrych szczotek ani drucianych myjek. Pozostawią one na powierzchni rysy oraz przetarcia, zniszczą też zdobienia czy złocenia. Do mycia porcelany wystarczy po prostu delikatna gąbka lub miękka szmatka. Jeśli zaś mamy filiżankę o finezyjnym kształcie, wówczas można także użyć miękkiego pędzelka, aby dotrzeć nim do trudno dostępnych miejsc.

Trzeba też pamiętać, aby mokrej porcelany nie suszyć na suszarce, lecz od razu wytrzeć ją do sucha ręcznikiem papierowym albo bawełnianą ściereczką. W innym wypadku powstaną na niej nieestetyczne zacieki.

Czy porcelanę można myć w zmywarce?

Na pytanie, czy porcelanę można myć w zmywarce, odpowiedź jest prosta – nie. Mycie mechaniczne, mocny strumień wody oraz detergenty stopniowo wytrą wszystkie zdobienia. Istnieje również ryzyko pękania naczyń przez zmiany temperatury. W zmywarce najpierw działa na naczynia gorąca woda, a potem chłodna. Dotyczy to szczególnie starej porcelany, odziedziczonej po babci czy prababci, która nie była dostosowana do mycia w zmywarce, bo po prostu jeszcze zmywarek nie było.

Obecnie w sklepach jest dostępna wytrzymała porcelana, jednak jeśli ma ona ozdobne złocenia, to dalej nie można jej myć w zmywarce. Podobnie jest z kuchenką mikrofalową – wówczas można nie tylko zniszczyć kubki i filiżanki ze złoceniami czy patyną, ale też uszkodzić całe urządzenie. Tutaj również niekorzystnie działają wahania temperatury.

Mydło i cytryna w ruch

Doskonałym – i bezpiecznym sposobem na dokładne umycie i odświeżenie porcelanowych kubków i filiżanek jest woda z dodatkiem mydła. Wystarczy w przygotowanej wcześniej miseczce rozpuścić mydło w letniej wodzie i powoli przecierać porcelanę miękką ściereczką albo gąbką. Cały proces trochę potrwa, nie warto się z tym spieszyć.

Co ważne, do porcelanowych kubków i filiżanek ze złoceniami, ręcznie malowanych, czyli tych najdelikatniejszych, lepiej użyć zimnej wody z dodatkiem soku z cytryny w proporcji jedna cytryna na jeden litr wody. Cytryna ma działanie wybielające, odkażające oraz pielęgnujące.

Soda oczyszczona na trudniejsze plamy

W kubkach i filiżankach najczęściej pijemy herbatę albo kawę, które niestety zostawiają uporczywy osad. Dodatkowo jeszcze kobiety zwykle mają pomalowane usta, a jak wiadomo, pomadki są trwałe, ale niektóre lubią zostawiać trudne do usunięcia ślady.

Z tym wszystkim poradzi sobie kolejny kuchenny pomocnik, czyli soda oczyszczona. Wystarczy przetrzeć brudne miejsce mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej, przepłukać wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Jeśli zaś mamy do czynienia ze starymi przebarwieniami i plamami, wówczas najlepiej przygotować pastę z wody i sody oczyszczonej – nałożyć ją w wybrane miejsce, a po piętnastu minutach zmyć.

Uporczywe zabrudzenia można usunąć również roztworem wody i wybielacza. Tutaj wystarczy zamoczyć w nim szmatkę albo watę, położyć w kubku czy filiżance, i maksymalnie po kilku godzinach wyjąć oraz dokładnie wszystko umyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*