Kiedy okna nadają się do wymiany?

Kiedy okna nadają się do wymiany?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Okna w większości nieruchomości, cechują się raczej nowszymi systemami, które sprawiają, że mogą służyć mieszkańcom przez wiele lat. Zdarza się jednak, że wprowadzamy się do nieco starszego domu lub mieszkania. W takiej sytuacji warto wiedzieć, w jakim momencie powinna nastąpić wymiana okien i na jakiej podstawie.

Stara stolarka okienna

Przeprowadzka do nowego domu lub mieszkania wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Ekscytacja rozpiera nas niewyobrażalnie, a plany na przyszłość w nowym domu zaczynają się piętrzyć. Są jednak rzeczy, które nie dają o sobie zapomnieć i trzeba o nie zadbać.

Mamy tu na myśli stan nieruchomości, którą zakupiliśmy. Oczywiście, z zewnątrz wszystko może wyglądać w porządku, a nawet idealnie, czyli tak jak obiecywał sprzedawca. Niestety, niekiedy może wystąpić nieporozumienie w postaci okien. Co to oznacza?

Okna mają odpowiadać zarówno za przenikanie światła do pomieszczeń, jak i za izolację cieplną. Dzięki ich szczelności ciepłe powietrze nie powinno nam umykać, narażając nas na wyższe rachunki. Kiedy, więc powinna nastąpić wymiana okien?

Kiedy powinna nastąpić wymiana okien?

Zacznijmy od strat energii, które są opisywane za pomocą czynnika utraty ciepła, nazywanego skrótowo Uw. Dla nowych okien jego wartość wynosi 0,8 W/mk, jednak przy nieszczelnych, starych oknach, może mieć ona nawet 3 W/mk. Jest to bardzo niepokojący wynik, mogący znacznie podwyższyć wasze rachunki.

Kolejną kwestią jest oczywiście izolacja akustyczna, którą mierzymy w decybelach. Jeśli dźwięki dochodzące z zewnątrz wydają się nieznośne, to warto, jest je zmierzyć, gdyż ich norma wynosi od 30 do 40 dB. Gdyż pomiar wykaże większą ilość dB, to bez wątpienia jest to czas do wymiany okien.

Warto także zwrócić uwagę na trwałość okien. Nie ma oczywiście skutecznego pomiaru, który sprawdziłby ich wytrzymałość, jednak warto w tym celu wezwać fachowca. Dlaczego? Otóż stare okno może być łatwym łupem dla włamywaczy, dla których jest ono jak otwarte drzwi na oścież.

O czym nie zapominać?

Pamiętajcie także o zwyczajnym wyglądzie, który z pewnością rzuci się w oczy. Jeśli cała stolarka okienna będzie zdewastowana lub utraciła lata swojej świetności, to wymiana okien jest nieuchronna. Estetyka to również bardzo ważna sprawa i naprawdę nie powinno się o niej zapominać.

Warto również pamiętać, że coraz częściej stawia się na okna zawierające oszklenie trzyszybowe. Jest to świetny krok w stronę energooszczędności i zwyczajnym zaoszczędzeniu na rachunkach.

Wymiana okien może więc być wręcz pozytywnym posunięciem, które przeistoczy się w inwestycję. Oznacza to, że nowo wymienione okna mogą nam posłużyć przez dwukrotnie dłuższy czas niż te stare, które zastaliśmy.

Wymiana okien — na jakie okna się zdecydować?

Kiedy decyzja o wymianie okien nastąpi, należy zdecydować się na inne rozwiązanie, które poradzi sobie dużo lepiej. W tym przypadku świetnym i najlepszym posunięciem będą okna PCV, czyli oczywiście stolarka okienna plastikowa. Gdzie jej szukać?

Jedną z firm, którą możemy z czystym sumieniem polecić, jest Okno-Piast. Działają oni na rynku stolarki okiennej już 30 lat, wciąż zaskakując wysoką jakością i trwałością. Okna plastikowe, które znajdziecie w ich asortymencie, bez wątpienia będą strzałem w dziesiątkę.

Dbajcie o swoje okna, aby chronić swój dom nie tylko przed gwałtownymi dźwiękami, czy uciekającym ciepłem, ale i złodziejami.

Zdj. główne: Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*