Kiedy konieczne jest odwodnienie terenu

Kiedy konieczne jest odwodnienie terenu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeżeli przygotowujesz się do budowy domu, z pewnością zacząłeś od badania geotechnicznego gruntu. Wyniki mogły niemiło Cię zaskoczyć – zwłaszcza, jeśli okazało się, że wilgotność posiadanej przez Ciebie ziemi jest bardzo wysoka, a przez to zmniejsza się jej nośność. Na szczęście możesz coś zrobić z tą sytuacją!

Jakie są przyczyny zbyt dużej wilgotności gruntu?

Nadmierna wilgotność gruntu może być spowodowana przez wiele czynników. Do najpopularniejszych należą wysokie poziomy wód gruntowych (jeżeli są naprawdę wysokie, mogą powodować, że grunt nigdy nie wysycha dostatecznie do budowy), częste opady deszczu, brak odpowiedniego drenażu (ten problem jest do naprawienia w sposób mechaniczny – odpowiedni drenaż zapewnia stały odpływ wody z gruntu i sprawia, że podłoże jest bardziej stabilne) oraz brak odpowiedniej izolacji (co sprawia, że woda nie wsiąka w grunt, ale pozostaje na jego powierzchni. Są też inne przyczyny zbyt dużej wilgotności gruntu – w skrajnych przypadkach może do niej doprowadzić złe nawadnianie, na przykład nadmierne podlewanie. Istotny jest także chemiczny skład gleby. Niektóre rodzaje gruntu, między innymi glina, są bardziej podatne na zatrzymywanie wody niż inne. Problemem może być również zły projekt budynku, co wiąże się z nieodpowiednio zaprojektowaną izolacją lub drenażem.

Dlaczego odwodnienie gruntu jest ważne?

Odwodnienia terenu mogą okazać się przydatne, kiedy wilgotność gleby jest bardzo duża. Dlaczego taki proces jest ważny? Ponieważ wysoka wilgotność gruntu przekłada się na problemy związane z budową domu, trwałością postawionych budynków, a także pojawianiem się grzybów i wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Przede wszystkim, nadmierna ilość wody w glebie może prowadzić do uszkodzenia lub osłabienia fundamentów budynku. Efektem takiego procesu jest zapadanie się domów i inne uszkodzenia. Powstające wewnątrz pomieszczeń grzyby i wilgoć mogą z kolei przyczyniać się do rozwoju chorób układu oddechowego, ale prowadzą również do obniżenia trwałości materiałów budowlanych. W Wyniku obecności dużej ilośc wody w glebie, piwnice i inne pomieszczenia położone na niższych piętrach mogą zostać zalane, a to prowadzi do poniesienia przez właściciela dużych strat materialnych. Wilgotny grunt ma także osłabioną nośność, co oznacza, że budynki budowane na jego powierzchni muszą mieć znacznie lżejszą konstrukcję, a i tak narażone są na szybszą degradację.

Jak wykonać odwodnienie terenu?

Odwodnienie terenu może być wykonane za pomocą różnych metod, w zależności od konkretnych warunków. Jednym z rozwiązań jest budowa rowów odprowadzających wodę, a innym użycie specjalnych urządzeń do pompowania wody. Obecnie wiele firm prowadzi wynajem pomp do wody, dzięki czemu nie musisz na stałe kupować tego typu sprzętów. Pomocne podczas odwadniania gruntu może okazać się także stosowanie specjalnych materiałów, takich jak geowłóknina lub niektóre rodzaje drenażu (między innymi drenaż powierzchniowy, drenaż głęboki, drenaż punktowy, drenaż liniowy). Ważne jest, aby dobrać odpowiednią metodę odwodnienia terenu do konkretnych warunków i potrzeb.

Fot.: Di/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

osiemnaście − piętnaście =