Rzeżucha jest rośliną bardzo popularną w Polsce zwłaszcza przed świętami wielkanocnymi. Kiedy wysiać rzeżuchę, aby cieszyła swoim widokiem w święta?
Rzeżucha jest rośliną należącą do rodziny kapustnych. Na świecie istnieje około 200 gatunków tej rośliny. Niektóre gatunki rzeżuchy, to rośliny ozdobne. W Polsce istnieje około 12 gatunków rzeżuchy, choć najczęściej uprawiane są dwa:
W Polsce roślina ta uprawiana jest ze względu na swoje walory smakowe i kojarzona jest ze świętami wielkanocnymi.
Rzeżuchę ogrodową można hodować w domu, na balkonie oraz na grządce z innymi warzywami. Do gruntu rzeżuchę należy wysiewać od marca do października, natomiast w doniczkach może być uprawiana przez cały rok. Podczas wysiewu rzeżuchy do gruntu wiosną i jesienią należy wybrać jej słoneczne i ciepłe stanowisko. Jeśli rzeżucha jest wysiewana do gruntu latem, to wymaga zacienionego i ciepłego stanowiska.
Rzeżucha jest rośliną o niewielkich wymaganiach. Do szybkiego wzrostu potrzebuje tylko odpowiedniej temperatury oraz regularnego podlewania. Roślina ta nie ma żadnych wymagań glebowych – rośnie na każdym podłożu np. na ligninie, czy na wacie.
Na wiosnę nasiona rzeżuchy można zakupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym lub supermarkecie. Warto kupować nasiona paczkowane z podanym numerem partii, są one lepszej jakości niż nasiona dostępne luzem.
Pojemnik do wysiania nasion powinien być płaski. Należy wyłożyć go ligniną lub watą i lekko zwilżyć wodą. Woda nie może stać w naczyniu.
Rzeżucha powinna być wysiana bardzo gęsto, lecz jej nasiona nie mogą zachodzić na siebie. Nasiona powinny być równomiernie położone w naczyniu. Wysiane nasiona należy spryskać wodą.
Optymalna temperatura do kiełkowania to 20-22°C. Stanowisko powinno być jasne i słoneczne, kiełkujące nasiona powinny być codziennie delikatnie podlewać – najlepiej jest je podlewać za pomocą spryskiwacza do kwiatów.
Nasiona rzeżuchy w odpowiednich warunkach kiełkują już po maksymalnie 3 dniach, a po około 6 dniach rzeżucha nadaje się już do spożycia. Gdy roślina osiągnie wysokość 4-5 cm, to można ją ściąć i zamrozić.
Dzięki jedzeniu tej rośliny można dostarczyć do organizmu bardzo dużo cennych witamin i minerałów. W rzeżusze znajdują się:
Rzeżucha świetnie wpływa na skórę, dzięki dużej zawartości glikozydu izosiarkocyjanowego.
Rzeżucha ma bardzo wiele właściwości leczniczych, takich jak:
Charakterystyczny ostry smak rzeżuchy sprawia, że jest ona świetnym dodatkiem do:
Regularne jedzenie rzeżuchy wpływa bardzo pozytywnie na stan całego organizmu.