Artykuł sponsorowany
Gęsty, intensywnie zielony i równo przystrzyżony trawnik to marzenie wielu. Jeśli chcesz, by się spełniło, musisz odpowiednio go pielęgnować. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy zabrać się za nawożenie trawnika i czego użyć do tego zadania. Sprawdź!
Nawożenie trawnika to czynność, której nikt nie powinien pomijać. Tak jak pielęgnujesz swoją skórę, włosy czy ubrania, tak samo musisz pielęgnować trawnik. Nawóz dostarcza niezbędnych do rozwoju składników odżywczych, przyspiesza rozrost trawy, stymuluje rozwój systemu korzeniowego, wspomaga odporność na mróz i pozytywnie wpływa na kolor oraz gęstość trawnika.
A zatem kiedy powinno się stosować nawóz? Ogrodnicy są zgodni – trzy razy do roku. Pierwsze nawożenie już niedługo, czyli wiosną (na przełomie marca i kwietnia), kolejne latem (w połowie czerwca), a ostatnie około dwa miesiące później (najdalej w drugiej połowie sierpnia). Niezwykle ważne jest, by nawóz do trawy rozsypać równomiernie na całej powierzchni. Najlepiej zabrać się za to w pochmurny dzień, kiedy temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza i kiedy zapowiadane są opady deszczu. Dobrze też, by ziemia była lekko wilgotna, ale źdźbła trawy suche. Pamiętaj też, by wcześniej skosić trawnik i wygrabić ziemię, tak by ją spulchnić, co pozwoli substancjom lepiej wniknąć do korzeni.
Skoro wiesz już, kiedy nawozić trawnik, to teraz czas na sprawdzenie, czym to robić. Otóż okazuje się, że nawóz różni się w zależności od pory roku, w której ma być wykorzystany. Za chwilę to omówimy, ale już w tym miejscu wspominamy, że każdy nawóz, jak też inne akcesoria ogrodnicze, kupisz w sklepie target.com.pl.
I tak wiosną powinien być bogaty w azot oraz makro- i mikroelementy. Dlaczego? By pobudzić trawnik po zimie i zapewnić mu optymalne warunki do szybkiego, bujnego wzrostu.
Natomiast zadaniem nawozu letniego jest ochrona trawy i jej regeneracja, gdy będzie wypalona przez ostre promienie słoneczne. Wskazane są więc nawozy z mniejszą ilością azotu.
Późnym latem, kiedy przychodzi czas na ostatnie już nawożenie i przygotowanie trawnika na zimę, zdecydowanie nie używaj nawozu z wysoką zawartością azotu. W tym okresie trawnik nie musi przecież intensywnie rosnąć i się rozwijać. Ma on przede wszystkim zwiększyć wytrzymałość na mróz oraz na pleśń zimową. Konieczne jest też wzmocnienie korzeni. To zapewni nawóz z fosforem i potasem.
Wybrane nawozy mogą też mieć w składzie dodatkowe związki, które na przykład pomogą w walce z chwastami i mchem, zintensyfikują zielony kolor trawy oraz zagęszczą ją.
Podsumowując, nawożenie trawnika jest niezbędne, jeśli chcesz się cieszyć zielonym dywanem wokół domu. Nie zapominaj jednak, jak ważne jest dostosowanie rodzaju nawozu do pory roku. Na koniec jeszcze mała podpowiedź: równomierne rozrzucenie nawozu po trawniku zdecydowanie ułatwi siewnik. Dzięki niemu nie musisz się martwić, że gdzieś spadnie zbyt dużo, a gdzieś zbyt mało. Powodzenia!
Fot.: pixmike/pexels.com