Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Woda musi być oczyszczona. Zainstalowanie filtra jest najlepszym sposobem, aby to osiągnąć. Filtr ten różni się od innych filtrów, ponieważ podłącza się do źródła wody i zapewnia czystą wodę pitną.
Warunki panujące w domu decydują o tym, jaki filtr zastosujemy. Można wybrać filtr wody pod zlewem, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na tradycyjny model. Dobór odpowiedniego filtra jest bardzo prosty.
Każdy filtr, czy to główny, czy wtórny, oczyszcza wodę za pomocą wkładów. Wkłady te są wykonane tak, aby usuwać określone rodzaje zanieczyszczeń. Istnieje kilka rodzajów filtrów:
Ważne jest, aby przed zakupem jakiegokolwiek filtra poznać skład wody. Możesz wysłać próbkę swojej wody do laboratorium, aby to sprawdzić. Skup się na wyglądzie i pochodzeniu wody, jeśli nie ma możliwości jej zbadania.
Większość przypadków wymaga uzdatniania wody pod kątem bakterii, chloru, rdzy i zawieszonego żelaza. Woda ze studni będzie miała muł, glinę, piasek lub piasek, a także niebezpieczne bakterie i wirusy. Pestycydy mogą być również obecne w górnych warstwach wody. Ze studni piaszczystych o głębokości 50 m należy usunąć piasek i inne niebezpieczne mikroorganizmy. W wodzie ze studni artezyjskich głębszych niż 750m nie stwierdza się obecności szkodliwych związków organicznych. Jednak mimo wszystko lepiej jest zastosować filtr zmiękczający.
Filtry główne można podzielić na trzy stopnie w zależności od stopnia oczyszczenia. Filtry pierwszego stopnia usuwają wodę z wszelkich cząstek mechanicznych. Mogą one być widoczne gołym okiem lub mikroskopijne. Szybko mogą się zapchać i należy je często przepłukiwać. Stosowane są do przemysłowego przygotowania wody lub jako pierwszy stopień przygotowania wody.
Dwustopniowe. Tu dodaje się drugi filtr – filtr dokładny. Jego zadaniem jest usunięcie ciał obcych, zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, a także pestycydów, substancji chemicznych i nieprzyjemnych zapachów. Po tym filtrze woda jest bezpieczna do picia. Najbardziej wydajne filtry są trzystopniowe. Poprawiają smak, zmiękczają wodę, usuwają żelazo i zapobiegają pojawianiu się kamienia.
Większość systemów radzi sobie z przepływem wody w granicach 20-50 l/min. Jeśli masz dużą rodzinę, powinieneś ocenić wydajność filtra, która będzie dla Ciebie najlepsza. Wbudowany filtr oczyszcza całą zużytą wodę, w tym wodę ze zmywarki i pralki. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na to, ile wody zużywa Twój dom średnio, a ile maksymalnie. Filtry główne mogą być stosowane w systemach zaopatrzenia w ciepłą lub zimną wodę. Filtry do wody ciepłej wytrzymują temperaturę do 95°C, a do zimnej do 35°C.
Przepisy sanitarne wymagają, aby do każdego kranu dostarczana była woda. Zdarza się jednak, że jakość wody dostarczanej do mieszkania nie jest tak dobra, jak mogłaby być, mimo wszelkich starań ze strony zakładów komunalnych. Wynika to najczęściej z degradacji rurociągów, które doprowadzają wodę z centralnej stacji uzdatniania do mieszkań.
System filtrów wody, który jest pod zlewem, taki jak np. ten model – https://oxyshop.pl/bluewater-cleone-balance-filtr-do-wody/ czyni ją całkowicie bezpieczną dla urządzeń domowych i ludzi. Filtr podumywalkowy może rozwiązać problem zanieczyszczenia wody w danym mieszkaniu. Rozwiązanie to jest również bardzo przystępne cenowo.
Istnieją dwa rodzaje filtrów: filtry przepływowe, które posiadają wiele wkładów oraz urządzenia do odwróconej osmozy. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Filtr z węglem aktywnym usuwa z wody pewne rodzaje substancji organicznych, związki chloru, metale ciężkie i paliwa. Wkład typu osadowego może usunąć z wody zanieczyszczenia stałe o wielkości cząstek mniejszej niż 5 mikronów. Filtr mechaniczny z siatką polipropylenową może zatrzymać zanieczyszczenia poniżej 1 mikrona. Przedłuża on żywotność mniejszych elementów filtracyjnych. Komórki membrany odwróconej osmozy są mniej więcej tej samej wielkości co cząsteczki wody. Usuwa wszystkie zanieczyszczenia, w tym chemiczne i mechaniczne. Możesz oczyszczać wodę bez konieczności stosowania soli metali ciężkich, rtęci, żelaza, bakterii czy wirusów.
Fot.: materiał prasowy Klienta.