freepik.com
Artykuł sponsorowany
Według obowiązujących przepisów BHP przestrzeń, w której wykonujesz pracę, powinna zapewniać możliwość zachowania prawidłowej postawy, posiadać odpowiednie oświetlenie, a w razie pracy przy komputerze, również sprzęt umożliwiający pracę z zachowaniem odpowiedniej odległości twarzy od ekranu. Wynika to z troski o zdrowie – zbyt ostre światło, jak i jego całkowity brak, mogą prowadzić do pogorszenia się wzroku, mrużenia oczu i związanych z tym powikłań, jak migreny, suchość i zapalenia spojówek oraz ogólne znużenie. Niewłaściwa postawa prowadzi do problemów z plecami, ale też stawami, w szczególności nadgarstkami i biodrami.
Jeśli jesteś pracownikiem biurowym albo free-lancerem, ale z pracą związaną z technologią, odpowiedź nasuwa się sama: to dobre biurko, krzesło i sprzęt elektroniczny, najlepiej z odpowiednim doświetleniem.
Biurko powinno mieć wysokość dopasowaną do Twojego wzrostu – istnieją również modele, których wysokość jest regulowana, a do tego można stworzyć interwały, w których będzie następować ich zmiana. Dzięki temu można np. pracować na stojąco i na siedząco przy tym samym biurku, równocześnie dbając o kręgosłup za pomocą zmian pozycji.
Fotel obrotowy jest klasykiem biurowym, ale bardziej niż jego mobilność powinna Cię zainteresować jego ergonomia. Fotel powinien mieć regulowaną wysokość, aby umożliwić ustawienie nóg zgiętych w kolanach pod kątem prostym do podłogi, a także oparcie, które będzie podpierało plecy na wysokości lędźwi. Dodatkowo przydatny jest zagłówek, który będzie dbał o prawidłowe ustawienie szyi, i podpórki, które dadzą podparcie ramionom.
Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny, monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku, ale co najmniej 40 centymetrów od twarzy – więcej w przypadku większych ekranów. Powinieneś móc objąć go wzrokiem w całości bez poruszania głową. Pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu!
Choć nie są to już meble, istnieje kilka gadżetów, które mogą pomóc stworzyć biuro idealne – a przynajmniej funkcjonalne, z którego nie będziesz wychodzić z bólem głowy lub krzyża.
Pierwszym gadżetem są okulary z filtrem światła niebieskiego. Oczywiście osoby noszące okulary korekcyjne będą musiały poprosić o nałożenie filtru na soczewki przy wykonywaniu nowych okularów, ale jeśli nie masz wady wzroku, możesz nosić tzw. zerówki. Filtr światła niebieskiego ogranicza szkodliwe promienie, które trafiają do oka z ekranu – przy długiej pracy przy komputerze jest to naprawdę duża ulga dla wzroku.
Drugim gadżetem jest podnóżek – utrzymanie nóg w minimalnie podniesionej pozycji poprawia ich ukrwienie, zmienia też pozycję całego kręgosłupa i utrudnia zasiedzenie się.