Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych? – ciekawe pomysły i porady

Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych? – ciekawe pomysły i porady
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Święta Wielkanocne są dla katolików najważniejszym wydarzeniem w całym roku kalendarzowym. Uroczystościom kościelnym towarzyszy niemal zawsze szereg tradycji, do których każdy z nas zdążył się już w pełni przywiązać. Święcenie koszyków, wspólne śniadanie wielkanocne oraz późniejszy śmigus dyngus – to tylko część zwyczajów przechodzących z pokolenia na pokolenie.

Zazwyczaj, przez tych kilka świątecznych dni siedzimy przy stole, mając wreszcie czas na rozmowę i wspominanie ciekawych wydarzeń z przeszłości. Do tego wszystkiego trzeba się jednak odpowiednio przygotować, a to wymaga z kolei sporej ilości czasu i ogromu włożonej pracy. Przedświąteczne sprzątanie, gotowanie i zakupy to rzeczy, przez które często brakuje nam czasu na zadbanie o siebie przed tym jakże ważnym dniem Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego też, w poniższym wpisie przedstawimy najlepsze sposoby na szybkie poradzenie sobie z wielkanocnymi przygotowaniami.

Rozłożenie prac w czasie – najlepszy sposób przeprowadzenia przygotowań

Bardzo często, przez brak chęci odkładamy wszystkie czynności związane z przygotowaniami do świąt na ostatnią chwilę. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż czas nie jest łaskawy, a doba trwa krócej niż nam się wydaje. Niektóre rzeczy warto więc zacząć robić jeszcze na tydzień przed Wielkanocą, ażeby nie zaprzątać sobie nimi głowy w „gorącym”, przedświątecznym okresie. Mowa tutaj przede wszystkim o umyciu okien, wypraniu firanek, czyszczeniu dywanów czy też przygotowaniu obrusów.

Podobnie ma się to w przypadku kuchni, gdzie na tydzień przed świętami można już piec popularne spody do mazurków i kupować wszystkie te produkty, które nie będą w stanie zepsuć się do świąt. Dlaczego to takie ważne? Robienie ogromnych zakupów tuż przed samymi świętami może odbić się pewnymi brakami i długim staniem w kolejkach.

Na cztery dni przed świętami warto rozpocząć już marynowanie mięs, robienie zakwasu na żurek oraz dla dekoracji sporządzić niezbędne stroiki. Gorący etap zaczyna się natomiast na około dwa dni przed Sobotą Wielkanocną. Wtedy to, oprócz ostatecznego sprzątania jakim jest odkurzanie i ścieranie podłóg, przystępujemy do najważniejszej części – wypieków.

Jakie ciasta upiec na Wielkanoc?

Niektórzy nie urodzili się z talentem do wypieków. W okresie świątecznym często okazuje się, że wiele więcej rzeczy zaczyna nam wychodzić. Warto więc spróbować swoich sił i wykorzystać w tym celu przepisy na ciasta siostry Anastazji na Wielkanoc. Znajdziemy tam szczegółowo opisany proces pieczenia wszystkich ciast, których nie może zabraknąć wiosną na stole Wielkanocnym.

Fot.: elements.envato.com / ipolly80

Do podstawowych można z pewnością zaliczyć sernik, po który to właśnie w święta najczęściej sięga zarówno starsze, jak i młodsze pokolenie. Patrząc przez pryzmat samego święta, najważniejszym ciastem w tym czasie okaże się babka wielkanocna. Do tego dochodzi jeszcze mazurek oraz tzw. pascha, która to jest rodzajem ciasta bez potrzeby pieczenia.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / StiahailoAnastasiia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*