Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wiele osób wzdryga się na samą myśl o pluskwach domowych. Jeżeli te uciążliwe pasożyty pojawiły się w Twoim mieszkaniu, reaguj jak najszybciej. Nie tylko dlatego, że pluskwy są odrażające. Jeszcze gorszy od ich wyglądu jest fakt, iż szczególnie upodobały sobie budynki wielomieszkaniowe dające możliwość zapełnienia dużej przestrzeni oraz to, że żywią się głównie ludzką krwią, a nawet mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Jak pozbyć się pluskiew z mieszkania? Dowiedz się więcej z artykułu!
Pluskwy domowe, zwane także pluskwami łóżkowymi, są niewielkimi owadami bez skrzydeł. Nie potrafią latać ani skakać, ale mimo to mogą z łatwością się przemieszczać, np. po odzieży czy też z jednego mieszkania do drugiego. Pluskwy łóżkowe należą do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Żerują w nocy. W dzień zwykle chowają się w różnych zakamarkach, szczelinach, za obrazami i tapetami. To oporne owady, które mogą długo przeżyć bez pożywienia. Jeśli przez dłuższy czas brak im pożywienia, przechodzą w stan hibernacji (mogą hibernować nawet przez kilkanaście miesięcy).
Wbrew pozorom, powodem pojawienia się pluskiew domowych wcale nie musi być brud. Owady te można „wnieść ze sobą” do mieszkania na przykład po skorzystaniu z komunikacji publicznej, po wizycie w second-handzie lub po zakupie używanych mebli lub dywanów. Można także niechcący przywieźć je z zagranicznej wycieczki. Owadom nierzadko udaje się przedostać do mieszkań kanałami wentylacyjnymi. Co gorsza, szybko się rozmnażają, więc ekspresowa reakcja jest konieczna.
Jak wyglądają pluskwy? Cóż, młode pluskwy są małe niczym ziarenka piasku, dlatego trudno dostrzec je w swoich czterech kątach. Dorosłe osobniki pluskwy są nieco większe, dorastają do ok. 5-7 mm. Są owalne, a ich spłaszczone ciała pokryte włoskami zwężają się ku przodowi. Ich kształt można porównać do pestki jabłka. Głodna pluskwa ma beżowy kolor. Brunatny odcień przyjmuje dopiero po posiłku. Samce są mniejsze od samic.
Samice pluskiew składają po kilkaset jaj, z których później wykluwają się larwy. Jaja pluskiew bardzo trudno dostrzec, ze względu na miejsce, w którym zostają złożone – im ciemniejszy i trudniej dostępny zakamarek, tym lepiej. Jaja pluskwy domowej są beżowe i małe niczym ziarenka ryżu, mają zaledwie milimetr wielkości. Jeśli zaś chodzi o larwy pluskiew, przechodzą one pięć etapów larwalnych, nim staną się dorosłymi pluskwami.
Ze względu na niewielki rozmiar pluskiew oraz ich opanowaną do perfekcji umiejętność chowania się w szczelinach, najpewniej nie od razu zorientujemy się, że pojawiły się w naszym mieszkaniu. Jednym z „najwyraźniejszych” śladów świadczących o ich obecności są te pozostawione na skórze. W przeciwieństwie do ugryzień pozostawionych przez komara, ugryzienia pluskwy najczęściej znajdują się w jednym rzędzie (pluskwy żerują stadnie).
Na obecność pluskiew w mieszkaniu mogą wskazywać nie tylko ugryzienia na ciele, ale też martwe pluskwy w różnych zakamarkach, odchody pod materacem i w okolicach, a także zapach – specyficzny, przywodzący na myśl psujące się, gnijące maliny. Warto zwrócić uwagę również na to, czy na prześcieradle nie ma małych, ciemnych plam. Obecność pluskwy zdradzają brunatne ślady po krwi, czyli przysmaku insekta.
Pluskwy atakują w nocy, ugryzienia wykonują więc zwykle na nieosłoniętych kołdrą miejscach ciała człowieka. Można znaleźć ślady po pluskwach m.in. na plecach, brzuchu, klatce piersiowej oraz na górnych i dolnych kończynach (np. w okolicach kostek). Ugryzienie pluskwy nie boli, ponieważ w jej ślinie znajdują się specjalne enzymy znieczulające.
Niestety, po ugryzieniu pluskwy, na ciele pojawiają się swędzące ślady, bąble. Swędzenie może być dokuczliwe, ale jest coś gorszego – fakt, iż ugryzienia pluskiew mogą doprowadzić do naprawdę poważnych problemów zdrowotnych (zakażenie gronkowcem złocistym lub wirusem WZW typu B).
Może dojść do podrażnienia lub reakcji alergicznej. Wówczas, ugryzienia mogą tworzyć rozległy rumień. Inną reakcją organizmu może być pojawienie się czerwonych pręg. Konieczne w takiej sytuacji jest przyjęcie leków przeciwhistaminowych. Niemowlęta, kilkulatki i alergicy są w najgorszej sytuacji, bo to właśnie dla nich pluskwy domowe są najbardziej niebezpieczne.
Domowe sposoby na pluskwy mogą zadziałać, choć nie muszą. Przede wszystkim, warto zacząć działać profilaktycznie, nawet gdy jeszcze nie wiemy, czy problem pluskiew nas dotyczy. Przykładowo, jeśli decydujemy się na zakup używanych mebli, powinniśmy je zdezynfekować. Każda szczelina drewnianego mebla wymaga dokładnego odkurzenia i potraktowania środkiem owadobójczym. Z kolei używane dywany warto oddać do pralni.
Jeśli chcemy przekonać się, czy problem pluskiew nas dotyczy, musimy sprawdzić pod materacem, w zakamarkach ramy łóżka oraz szaf, pod listwami przypodłogowymi, tapetami, boazerią, panelami ściennymi, podłokietnikami foteli, w maskownicach lamp oraz w kratkach wentylacyjnych. Dobrą praktyką jest dokładne odkurzanie podłogi i materaca oraz regularne sprzątanie wszelkich zakamarków. Czystość w domu to naturalny wróg pluskwy domowej! Można spróbować uszczelnić szczeliny i szpary, którymi przechadzają się pluskwy, wykorzystując do tego gips, cement lub silikon.
Pluskwy domowe nie znoszą zarówno zimna, jak i ciepła. Warto rozważyć potraktowanie ich niską temperaturą (-20°C) – mamy na myśli włożenie tekstyliów, na których mogą przebywać owady, do zamrażarki. I w drugą stronę – wypranie pościeli, kołder, zasłon i ubrań (na których znaleźliśmy pluskwy) w wysokich temperaturach może pomóc pozbyć się nieproszonych gości z naszego mieszkania. Zaleca się także wygrzewanie mieszkania i elementów wyposażenia na słońcu. Innym sposobem jest wyczyszczenie mieszkania myjką parową, której para ma ponad 100°C. Warto sięgnąć też po profesjonalne preparaty do zwalczania pluskiew.
Zwalczanie pluskiew domowymi sposobami czasami wystarczy, innym razem przynosi jedynie krótkotrwałe efekty. Zdarza się, że dzięki domowym sposobom udaje się wytępić jedynie część pluskiew, podczas gdy reszta nadal chowa się w miejscach trudno dostępnych, o których nawet byśmy nie pomyśleli i, co gorsza, wciąż się rozmnaża. Wówczas trzeba sięgnąć po inne, bardziej profesjonalne metody, takie jak dezynsekcja przez zamgławianie ULV, oprysk ciśnieniowy z koncentratem biobójczym, wymrażanie ciekłym azotem czy wygrzewanie gorącą temperaturą. Warto poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów.
Jak się pozbyć pluskiew metodą zamgławiania ULV? Sposób ten polega na zamgławieniu całego mieszkania zimną parą. Do zamgławiania wykorzystuje się specjalistyczne środki do zwalczania pluskiew. Metoda ta jest zdecydowanie najskuteczniejsza i już po kilku godzinach od jej zastosowania, mieszkańcy mogą ponownie korzystać ze swojego mieszkania.
Kolejna metoda – metoda oprysku – polega na naniesieniu specjalistycznej cieczy na powierzchniach występowania pluskiew. Specjaliści korzystają z niskociśnieniowych i wysokociśnieniowych opryskiwaczy. W metodzie oprysku chodzi o pokrycie powierzchni substancją aktywną o właściwościach kontaktowo-żołądkowych. Wystarczy, że insekt spożyje substancję lub przejdzie po powierzchni nią pokrytej. Trzecią metodą jest metoda wymrażania, w której profesjonaliści używają maszyny wytwarzającej suchy lód (jego temperatura sięga niemal -80°C!). Metoda polega na zwalczaniu pluskiew za pomocą ciekłego dwutlenku węgla.
Pluskwy w mieszkaniu to częsty i czasami nawracający problem, ale jak widać, można sobie z nim poradzić. Dbanie o porządek w domu powinno wejść nam w nawyk, nie tylko ze względu na insekty, ale też po prostu dla naszego komfortu. Warto stosować wysoką temperaturę szczególnie podczas prania pościeli oraz ubrań z drugiej ręki. Czego nie warto robić? Zdecydowanie nie warto wahać się, jeśli chodzi o proszenie o pomoc. Doświadczeni specjaliści znają temat od podszewki i wiedzą, co, kiedy, w jakich miejscach i w jakich ilościach zastosować, aby raz na zawsze zażegnać problem pluskiew w Twoim mieszkaniu. Nie lekceważ tych uciążliwych i szybko rozmnażających się owadów – im szybciej podejmiesz działanie, tym lepiej!
Zdj. główne: pexels.com