Jak wszyć taśmę do firanki krok po kroku

Jak wszyć taśmę do firanki krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wszywanie taśmy do firan wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Czym warto kierować się, wybierając taśmę do firan lub zasłon? Jakie są rodzaje taśm?

Wybór odpowiedniej taśmy

Rodzaj i szerokość taśmy marszczącej należy dobrać do efektu, który chcesz uzyskać oraz materiału, który będzie marszczony. Rodzaje taśm dostępnych na rynku:

  • ołówek – zwana również plisą. Po wszyciu tej taśmy na firance lub zasłonie tworzą się subtelne zakładki z około 1 cm odstępem;
  • smok – wszycie tej taśmy zapewnia elegancki i ponadczasowy efekt naprzemiennego marszczenia. Ten rodzaj taśmy jest świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce mieć elegancki i niebanalny wystrój okna. Można również regulować szerokość zasłony lub firany w pomieszczeniu;
  • zakładkowa – zwana również kontrą. Zapewnia bardzo ciekawy efekt dekoracyjny kilka fałdek, prosta przerwa i ponownie kilka fałdek.

>> Zobacz też: Jak zrobić pled z wełny czesankowej krok po kroku

Taśma dostępna jest w kilku szerokościach:

  • 2,5 cm,
  • 5 cm,
  • 7,5 cm,
  • 10 cm.

Najszersza taśma stosowana jest przy marszczeniu zasłon na szelkach. Taśmy dostępne w sprzedaży różnią się nie tylko szerokością, lecz również materiałem, z którego są wykonane. Taśmy wykonane z nylonu dedykowane są do cienkich firan. Natomiast taśmy wykonane z bawełny należy stosować do grubszych i transparentnych materiałów. 

Zanim przystąpisz do szycia firan, to warto zakupić więcej taśmy. Dzięki temu nawet jeśli się pomylisz, to nie będzie wielkiej straty.

Wszywanie taśmy do firan krok po kroku

Najłatwiej jest wszyć taśmę o szerokości do 5 cm. Wszycie szerszych taśm wymaga większej wprawy i precyzji.

1. Węzełki zabezpieczające

Zanim przystąpisz do wszywania taśmy, to zwiąż sznureczki znajdujące się w taśmie. Warto odciąć kawałek taśmy, aby mieć lepszy dostęp do sznureczków. Zrobienie supełków jest konieczne, ponieważ sznureczki mogą przesuwać się w taśmie, co utrudni szycie.

2. Nakładanie taśmy 

W kolejnym kroku nałóż taśmę na firankę, pozostawiając kawałek taśmy więcej. Sznureczki w taśmie powinny znajdować się na zewnątrz. Gdy taśma została dopasowana, to należy ją zabezpieczyć szpilkami, a następnie na końcach zrobić szwy mocujące.

3. Wszycie taśmy na brzegach firany

Gdy taśma jest już dobrze dopasowana, to należy wszyć ją na brzegach firany. Nie naciągaj jej zbyt mocno, aby nie utworzyły się pomarszczenia. Firanka i taśma powinny być podczas wszywania bardzo swobodne.

firana w salonie
Photo by 2429225401 from Freepik.com

4. Przeszycie taśmy

Szpilki pomagają w utrzymaniu firany w miejscu. Dzięki temu szycie staje się prostsze. Przeszyj taśmę na całej długości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*