Duże kwiaty doniczkowe do domu

Duże kwiaty doniczkowe do domu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Duże kwiaty doniczkowe są coraz bardziej popularnym elementem wystroju wnętrz. Jonizują i oczyszczają powietrze i bardzo ładnie się prezentują. Najmodniejszymi okazami są rozłożyste palmy, które kojarzone z tropikalnymi zakątkami świata. Które duże kwiaty najlepiej sprawdzą się w domu?

Fikus benjamina

Najpopularniejszą dużą rośliną doniczkową jest fikus benjamina. Niestety roślina ta jest bardzo kapryśna, nie lubi przeciągów ani zmiany miejsca – zaczyna wtedy gubić liście. W warunkach domowych dorasta do 3 m wysokości. Wymaga stanowiska słonecznego, pokojowej temperatury i lekko wilgotnej gleby.

Areka – duży kwiat do małego wnętrza

Areka to duża rozłożysta roślina doniczkowa. Jest bardzo modna od kilku sezonów. Rozłożyste liście tej rośliny należącej do gatunku palmowatych na pewno dodadzą wnętrzu tropikalnego charakteru. Areka świetnie sprawdzi się zarówno w małym, jak i dużym wnętrzu. Roślina ta pasuje do każdego stylu. 

Najpopularniejsza jest Areka żółtawa zwana Chrysalidocarpus lutescens. Roślina ta pochodzi z Madagaskaru, ma zielone liście, które początkowo są zwinięte, a później łukowato się wyginają. Areka żółtawa jest mało wymagająca i odporna. W warunkach domowych osiąga wysokość 1,2 do 1,5 m. Areka należy do grupy roślin on air, czyli oczyszczających powietrze ze wszystkich szkodliwych substancji.

Bambus mieszańcowy Shiroshima 

Bambus mieszańcowy Shiroshima pochodzi z gór Hida w Japonii. Roślina ta w ostatnim czasie stała się bardzo modnym dodatkiem w nowoczesnych wnętrzach. Bambus preferuje stanowisko półcieniste lub zacienione. Roślina ta ma bardzo dekoracyjne duże liście w kolorze zielonym w fioletowej paski. W warunkach domowych dorasta do 2-3 m wysokości. Bambus świetnie znosi przycinanie, dlatego można go formować na dowolny kształt. Roślina ta jest wymagająca w pielęgnacji, wymaga żyznej, stale wilgotnej, lecz nie mokrej gleby.

Monstera dziurawa – najmodniejszy kwiat od kilku sezonów

Monstera jest jedną z największych roślin doniczkowych. Roślina ta jest pnączem, które dorasta do imponujących rozmiarów, dlatego musi mieć zawsze zapewnioną odpowiednią podporę. W naturalnych warunkach jest rośliną płożącą się, występującą w lasach równikowych. Ze względu na duże rozmiary rośliny należy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca. 

Monstera ma duże sercowate liście. Starsze okazy mają duże korzenie powietrzne, których nigdy nie należy podcinać. Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie. Wymaga stanowiska półcienistego. Optymalną temperaturą dla tej rośliny jest 18-22 °C. Dobrze znosi również niższe temperatury. Wymaga podlewania latem raz w tygodniu, zimą raz na 2 tygodnie.

kwiat w donicy
Photo by jcsmilly from Freepik.com

Waszyngtonia – rozłożysta roślina do dużych wnętrz

Waszyngtonia jest rozłożystym kwiatem doniczkowym, który świetnie sprawdzi się w dużych wnętrzach. Roślina ta ma charakterystyczny pień, z którego wyrastają zielone wachlarze liści, z których zwisają skręcone włókna. Osiąga 10 m wysokości, a liście mogą mieć nawet 1,5 m długości. Roślina wymaga dużo przestrzeni oraz temperatury powyżej 16 °C.

Chamedora wytworna 

Chamedora wytworna jest idealną rośliną dla zapominalskich. Roślina preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste. W słonecznym stanowisku jej liście usychają. Wymaga regularnego zraszania. Bardzo szybko się rozrasta. Należy ją umiarkowanie podlewać – często wystarczy raz w tygodniu.

>> Zobacz też: Rośliny są trujące dla kotów – sprawdź!

Bananowiec

Bananowiec zwany inaczej Musa, to kwiat doniczkowy rosnący do 2 m wysokości. Ma bardzo dekoracyjne duże liście. Jeśli będzie właściwie pielęgnowany, to mogą na nim wyrosnąć małe banany.  Bananowiec jest rośliną mało wymagającą. Najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym, wymaga regularnego podlewania. W zimie temperatura nie może być niższa niż 14°C.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*