Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Polsce. Przygotowując tradycyjne potrawy na uroczyste śniadanie, nie można zapomnieć o odpowiedniej dekoracji stołu. Motywem przewodnim często są kwiaty lub kolorowe pisanki. W tekście przedstawiamy kreatywne pomysły, dzięki którym z łatwością stworzysz spójną i wyjątkową aranżację na stół wielkanocny. Zapraszamy!
Estetyczny wygląd stołu z pewnością pobudzi apetyt gości! Z tego powodu warto wcześniej przemyśleć aranżację i odpowiednio się do niej przygotować. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać.
Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią zastawę stołową – talerze, kubki oraz oczywiście sztućce. Część osób decyduje się także na atłasowe wstążeczki, delikatną rafię lub giętkie gałązki do przewiązania sztućców.
Warto sięgnąć po jasny obrus w stonowanych kolorach, który nie przytłoczy wszystkich dekoracji i oczywiście serwowanego jedzenia. Choć w niektórych domach nadal panuje zwyczaj nakrywania stołu białym obrusem, to coraz więcej osób decyduje się na beżowy, liliowy lub brzoskwiniowy. Do zastawy stołowej możesz dobrać estetyczne serwetki, które będą nawiązywały do obchodzonych świąt. Serwetki w barwne jajka, z motywem polnej trawy lub nawiązujące kolorystyką do wiosny z pewnością zrobią pozytywne wrażenie na gościach.
>> Przeczytaj także: Jajko na Wielkanoc. Jak udekorować jajka na talerzu?
To obowiązkowy element na wielkanocnym stole. Oprócz tradycyjnych bukietów do wazonu możesz wybrać również wiosenne stroiki z żywych roślin. Wiele osób decyduje się także na świąteczną rzeżuchę, którą następnie można dodać do kanapek. Świeże rośliny nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru!
Aranżacja nie musi skończyć się na samym stole! Aby podkreślić wyjątkowość wspólnego śniadania i obchodzonego święta, możesz powiesić na drzwiach wejściowych wiosenny wieniec wykonany z bukszpanu lub zawiesić w oknach kolorowe pisanki. Nawet taki drobny akcent może wprowadzić radosną, świąteczną atmosferę.
Aby aranżacja stołu nabrała wiosennego charakteru, wystarczy zaledwie kilka żywych kwiatów. Na śniadanie wielkanocne najlepiej wybrać typowo wiosenne akcenty. W tym okresie możesz sięgnąć po tulipany lub narcyzy. Z kwiatów doniczkowych najlepiej sprawdzą się urocze krokusy, żonkile, szafirki, pachnące hiacynty lub wielobarwne bratki. Innym rozwiązaniem są wiązki uciętych gałązek forsycji. Kompozycja z mchem lub rzeżuchą doda całości sielskiego charakteru. Pamiętaj, żeby rzeżuchę wysiać minimum 6-7 dni przed śniadaniem wielkanocnym, aby nasionka zdążyły wykiełkować i odpowiednio urosnąć!
Podczas aranżacji wielkanocnego stołu możemy nieco poszaleć. Poranne śniadanie w gronie najbliższej rodziny powinno upłynąć w radosnej atmosferze. Śmiało możesz sięgnąć po lniane lub ręcznie robione koronkowe serwety, kolorowe stroiki czy zabawne ozdoby zawieszone w oknach. Możesz też zastąpić wystawną, elegancką zastawę rustykalną z motywami kwiatowymi.
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć oczywiście pisanek, które same w sobie mogą stanowić ozdobę. Układając jajka na głębszym talerzu ozdobionym bukszpanem, uzyskasz niesamowity efekt. Warto spróbować też naturalnych metod barwienia pisanek: cebulą na brązowo, kurkumą na żółto, czerwoną kapustą na niebiesko lub fioletowo, a burakami na różowo. Wielkanoc kojarzy się z odrodzeniem i nowym początkiem, dlatego warto zadbać o piękne, naturalne ozdoby.