Czym jest marża kredytu hipotecznego?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na koszt kredytu hipotecznego ma wpływ wiele czynników, w tym właśnie marża pobierana przez bank. Jej dokładna wartość zależy od wybranej instytucji finansowej i kilku pobocznych czynników. Czym dokładnie jest marża kredytu hipotecznego? Za co odpowiada?

Marża kredytu hipotecznego – czym jest?

Marża kredytu hipotecznego to nic innego jak zysk banku, który uzyskuje on w wyniku spłacania zobowiązania przez klienta. Nie ma ona zwykle stałej wartości, ponieważ wylicza się ją z uwzględnieniem kilku czynników. Niektóre instytucje finansowe oferują niższą marżę, podczas gdy w innych opłata ta jest znacznie wyższa.

Marża kredytu hipotecznego jest tylko jednym elementem wpływającym na ostateczny koszt zobowiązania. Stanowi on bowiem część całkowitego oprocentowania. Zazwyczaj jej wartość waha się w granicach od 1,5 do 4%.

Co wpływa na wysokość marży?

Marża jest ustalana z klientem podczas podpisywania umowy. Czasami jest ona stała, ale zdarza się, że jej wartość zmienia się w zależności od kilku czynników, na przykład wykupienia dodatkowych produktów w tym samym banku. Z tego powodu nie ma jej stałej wysokości. Na znacznie niższą marżę mogą liczyć klienci, którzy mają pozytywną historię kredytową i od lat są klientami danej instytucji finansowej. Banki biorą bowiem pod uwagę lojalność potencjalnych kredytobiorców oraz ich zdolność kredytową.

Więcej na temat marży przy kredycie hipotecznym przeczytasz w tym artykule: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/marza-kredytu-hipotecznego/.

Marża jest bardzo indywidualną kwestią zależną od polityki marketingowej konkretnego banku. Zdarza się więc, że niektóre instytucje finansowe oferują korzystne promocje, które obowiązują jedynie przez jakiś czas. Po upływie tego okresu często jej wartość jest zwiększana. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na tę kwestię w momencie podpisywania umowy z bankiem.

Czy marżę można negocjować?

Branie kredytu jest dość złożonym procesem, dlatego istnieje możliwość negocjowania niektórych parametrów zobowiązania. Najłatwiej jest właśnie z marżą, którą ustala sama instytucja finansowa. Klient ma więc możliwość obniżenia marży. Argumentami za takim rozwiązaniem będzie np. doskonała zdolność kredytowa czy pozytywna historia kredytowa.

Aby obniżyć marżę kredytu hipotecznego, konieczne okazuje się złożenie specjalnego wniosku. Nie zawsze bank odpowie na niego w pozytywny sposób, ale nic nie szkodzi spróbować. Klient nie traci na takim rozwiązaniu, a może zyskać bardzo wiele. Całe oprocentowanie jest ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, ale wartość marży można z powodzeniem negocjować.

Marża nie jest jednak jedynym czynnikiem wpływającym na ostateczny koszt kredytu. Wybierając daną ofertę, konieczne jest zwrócenie uwagi również na prowizję, ewentualne wydatki za przedwczesną spłatę zobowiązania czy RRSO. Z tego powodu konieczne jest dokładne przemyślenie swojej decyzji i porównanie wszystkich ofert dostępnych na rynku, np. z wykorzystaniem internetowych porównywarek.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

cztery × trzy =