Chlebak drewniany czy metalowy? Wybieramy!

Chlebak drewniany czy metalowy? Wybieramy!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdemu z nas wydaje się, że wybór odpowiedniego chlebaka do domu jest bardzo prosty. Nic bardziej mylnego. Zakup odpowiedniego chlebaka jest trudny. Czym należy kierować się podczas jego wyboru? Z jakich materiałów wykonane są chlebaki dostępne na rynku?

Czym warto kierować się przy wyborze chlebaka?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego chlebaka nie jest wcale takim prostym zadaniem. Ten pojemnik do przechowywania chleba zabezpiecza pieczywo przed wysychaniem oraz przed wystąpieniem pleśni. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze chlebaka? 

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar chlebaka ma znaczenie – powinien być dobrany do ilości osób, która mieszka w domu oraz ilości pieczywa, które trzeba będzie w nim przechowywać. Ważne jest również to, w jakim miejscu będzie się znajdował. Dzięki temu można zaplanować, ile miejsca będzie potrzebne. Świetnym rozwiązaniem jest wybór chlebaka narożnego, który ułatwia przechowywanie i nie zajmuje dużo miejsca.

Inne funkcje

Chlebaki oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli miejsca do przechowywania pieczywa, spełniają również funkcję dekoracyjną. Wielu producentów oferuje nowoczesne pojemniki na pieczywo, które są uzupełnieniem wystroju kuchni. Chlebak najczęściej jest umieszczony na blacie, tym samym powinien być estetyczną ozdobą kuchni. Niektóre modele chlebaków wyposażone są w deskę do krojenia chleba.

Styl

Współczesne chlebaki służą nie tylko do przechowywania, lecz również są miejscem dekoracyjnym w kuchni. Dlatego warto wybrać chlebak, który będzie pięknie się komponował z wystrojem kuchni. W stylu nowoczesnym najlepiej sprawdzi się chlebak metalowy lub porcelanowy. W stylu retro świetnie będzie wyglądał kolorowy chlebak.

Konstrukcja

Chlebak składa się z podstawy oraz rozsuwanej pokrywy. Bardzo popularne obecnie są chlebaki z miejscem do przechowywania i deską do krojenia pieczywa. Kształt może być dowolny, czyli okrągły, kwadratowy lub owalny.

Cyrkulacja powietrza

Aby pieczywo zachowało dłużej świeżość, to z tyłu pojemnika powinny znajdować się otwory, przez które następuje wymiana powietrza.

Dostępne materiały – wady i zalety

Chlebak ceramiczny i porcelanowy

Chlebaki ceramiczne i porcelanowe są bardzo efektowne. Mają również bardzo wiele zalet. Główną zaletą tego chlebaka jest łatwość w utrzymaniu czystości. Nie odbarwia się i nie pochłania zapachów. Szeroki wybór kolorów i wzorów pozwala dopasować go do każdego stylu kuchni. W chlebaku ceramicznym i porcelanowym pieczywo zachowuje dłużej swoją świeżość. Chlebaki te mają małe otwory, które przedłużają trwałość pieczywa.

Chlebaki ceramiczne i porcelanowe mają jedną dużą wadę – są bardzo delikatne, nawet niewielkie uderzenie może je uszkodzić. Kolejną wadą tego rozwiązania jest wysoka cena.

Chlebak drewniany

Chlebak drewniany jest bardzo popularnym rozwiązaniem ze względu na swoją naturalność oraz uniwersalność (może być stosowany niezależnie od stylu wnętrza). Kolejną zaletą jest niska cena.

Niestety drewniany chlebak, choć ma wiele zalet, to ma też wady. Pierwszą z nich jest trudność w utrzymaniu czystości – można go czyścić tylko wilgotną ściereczką. Drewno pochłania wilgoć z otoczenia, dlatego po jakimś czasie mogą pojawić się odkształcenia lub wykwity pleśni.

chlebak drewniany
Photo by binik from Freepik.com

Chlebak metalowy

Chlebownik metalowy najlepiej prezentuje się w kuchni nowoczesnej i klasycznej. Dostępny jest w wersji matowej i błyszczącej. Ostatnią jego zaletą jest jego lekkość i odporność na uszkodzenia.

Niestety chlebownik metalowy, choć ładnie się prezentuje, to ma również wady. Pierwsza z nich to trudność w utrzymaniu czystości – widać na nim każdy odcisk palca. Mycie silnymi detergentami może powodować korozję metalu, dlatego można go czyścić tylko delikatnymi detergentami. Jeśli zostanie ustawiony obok kuchenki mikrofalowej, to może się nagrzewać.

chlebak metalowy
Photo by jirattawut from Freepik.com

Chlebak bambusowy

Chlebak bambusowy najdłużej zachowuje świeżość pieczywa. Nie przepuszcza wilgoci, a tym samym nie reaguje na zmianę temperatury w kuchni. Bambus jest bardzo trwałym materiałem, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, tym samym jest to inwestycja na długie lata użytkowania. Ostatnią zaletą chlebaka bambusowego jest łatwość w utrzymaniu czystości.

Chlebak bambusowy pomimo tak wielu zalet ma jedną poważną wadę – cenę. Za mały chlebak zapłacimy około 90 zł.

Chlebak plastikowy

Chlebak plastikowy jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości – można go czyścić nawet silnymi detergentami. Jest bardzo lekki i odporny na niewielkie uszkodzenia. Kolejną jego zaletą jest niska cena.

>> Zobacz też: Pojemniki na żywność w kuchni

Niestety plastikowy chlebak mimo wielu zalet ma dwie wady. Główną wadą jest brak zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego pieczywo zaczyna się szybciej psuć. Chlebaki plastikowe często są niestarannie wykonane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*