Przecieranie, szczotkowanie, patynowanie, bielenie, szarzenie oraz barwienie kawą lub herbatą – to tylko kilka sposobów na postarzenie drewnianych mebli. Nawet osoby początkujące nie powinny mieć problemów z ich zastosowaniem.
Od pewnego czasu estetyka retro jest bardzo modna. Do tego stare, drewniane meble prezentują się bardzo elegancko i niewątpliwie mają swój urok. Nie zawsze jednak mamy pod ręką takie antyki, a ich zakup może wykraczać poza nasz budżet. Jest na to doskonałe rozwiązanie. Wystarczy wykorzystać jedną z poniższych technik postarzania drewna i już w kilka chwil można cieszyć się pięknymi meblami z charakterem.
Najpierw nakładamy farbę w miejscach, które naturalnie się ścierają, a więc wszelkie uchwyty, krawędzie i kanty oraz ozdobne listwy. Dobrze też posmarować je jeszcze woskiem ze świecy. Następnie zaś malujemy cały mebel farbą w innym, kontrastującym kolorze i zabieramy się do przecierania wierzchniej warstwy aż do chwili, gdy zacznie przebijać ta pierwsza. Do tego zadania sprawdzi się papier ścierny, ewentualnie mały nożyk.
Innym sposobem jest szczotkowanie drewna, gdzie przy użyciu drucianej szczotki naruszamy wierzchnią warstwę (ale nie strukturę drewna), tworząc rysy i wyżłobienia o nieregularnych kształtach, które wyglądają jakby miały dziesiątki lat. Konieczne jest potem usunięcie wszystkich zadziorów i dokładne wygładzenie powierzchni. Na koniec można też całość potraktować lakierem, woskiem lub olejem.
>> Zobacz też: Nowe życie starej komody
Patynowanie polega na nakładaniu na mebel kilku warstw malarskich, zachowując przy tym odpowiednią kolejność. Jedną z metod jest bielenie drewna. Pomalowane w ten sposób elementy wyposażenia przyciągają uwagę i dalej utrzymują się na szczycie popularności, szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym i skandynawskim.
Bielenie drewna może odbywać się na kilka sposobów. Pierwszy z nich to pomalowanie na biało (czasem nie ma potrzeby robienia czegokolwiek więcej). Kolejny sposób to malowanie kilku warstw, a potem przecieranie drewna. Można też niezbyt dokładnie pokryć (wzdłuż słojów) mebel rozcieńczoną białą farbą, tak by przebijał naturalny kolor.
Możemy użyć wosku ze świeczki i przetrzeć nią kanty czy zdobienia. Najpierw malujemy drewno ciemniejszą farbą, później woskujemy, a następnie malujemy na biało i przecieramy te kanty i zdobienia (woskowa powłoka sprawia, że farba nie ma odpowiedniej przyczepności, więc łatwo ją przetrzeć).
Designerski efekt daje postarzanie drewna metodą shabby chic. Tutaj postępujemy według podanych wyżej kroków, jednak do pierwszej warstwy nie używamy ciemniejszej farby, lecz w stonowanej, pudrowej tonacji, na przykład kolorze pistacjowym, malinowym lub turkusowym. Wówczas po przetarciach to właśnie ten kolor będzie prześwitywał.
Polecamy także ługowanie drewna, które daje subtelny efekt. Ług można kupić w każdym markecie budowlanym. Następnie wystarczy wcierać go miękkim pędzlem, a gdy wyschnie, przeszlifować i zabezpieczyć lakierem bądź olejem.
Do szarzenia drewna potrzeby jest ocet jabłkowy, wełna stalowa (dostępna w markecie budowlanym, ewentualnie nadadzą się też stare gwoździe), oraz duży słoik, w którym naszą mieszankę pozostawimy na kilka dni. Gdy płyn nabierze już szarawego zabarwienia, wówczas nakładamy go pędzlem na drewno. Pamiętajmy, że im dłużej zostawimy słój zamknięty, tym zyskamy ciemniejszy kolor.
Kawa i herbata służą też do barwienia drewna. Jak wiadomo, to silne barwniki, a plamy z nich na ubraniach czy innych powierzchniach często trudno usunąć. Dlatego też doskonale nadają się do postarzenia naszych mebli. Wystarczy zaparzyć mocną filiżankę, odstawić do wystygnięcia i po tym czasie wetrzeć w strukturę drewna. Z reguły potrzebne będzie kilkukrotne powtórzenie tych czynności, aby uzyskać pożądany efekt.