Jak zrobić szafkę z drewna, budowa komody krok po kroku?

Jak zrobić szafkę z drewna, budowa komody krok po kroku?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szafka nocna jest bardzo ważnym i użytecznym meblem w każdej sypialni. To na niej zostawiamy najpotrzebniejsze przedmioty, stawiamy szklankę z wodą czy odkładamy książkę po wieczornej lekturze. Nie znalazłeś w sklepach meblowych modelu, który spełniałby twoje oczekiwania? W takim razie zrób samodzielnie idealną szafkę nocną. 

Stolik nocny powinien być wysokością dopasowany do naszego łóżka i spełniać określone przez nas funkcje. Jedni lubią mieć w szafkach nocnych miejsce na przechowywanie wielu przedmiotów, drudzy traktują je tylko jako stojaki na małą lampę. Zrobienie własnoręcznie szafki nocnej nie jest zadaniem trudnym, dlatego zachęcamy do działania. 

Szafka nocna, jakie pełni funkcje? 

Idealna szafka nocna powinna być dopasowana do wielkości naszej sypialni oraz do naszych nawyków, rytuałów i przyzwyczajeń. Stoliki nocne świetnie sprawdzą się w małych sypialniach, gdzie mamy niewiele miejsca na przechowywanie swoich rzeczy. Dobrym pomysłem może być umieszczenie w szafce głębokiej szuflady lub półki, na której można zmieścić książki, gazety, telefon i inne nasze drobiazgi i bibeloty. Szafki przy łóżkach zazwyczaj pełnią wiele funkcji, bo służą również jako stojaki na lampki nocne czy miejsce na postawienie fotografii lub ozdoby. Zrobienie szafki nocnej zgodnej z naszymi wyobrażeniami należy zacząć od zastanowienia się, jakie funkcje i zadania ma spełniać ten mebel. 

Jak zrobić szafkę nocną samodzielnie? 

Wykonanie stolika nocnego na miarę naszych wyobrażeń i potrzeb jest proste, o ile odpowiednio się do tego przedsięwzięcia przygotujemy. Pierwszym krokiem jest zakup materiałów potrzebnych do wykonania mebla. Najpopularniejszą opcją jest zrobienie szafki z płyty MDF lub drewnianych deseczek, muszą być odpowiednio obrobione i zabezpieczone. W sklepie meblarskim warto również kupić nóżki, na których będzie postawiony stolik nocny. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w typowe narzędzie do wykonania konstrukcji, czyli śrubki, metalowe łączniki, śrubokręt lub wkrętarka oraz klej do drewna. Są to elementy do wykonania podstawowego projektu szafki nocnej, oczywiście wygląd i konstrukcja zależą od naszej kreatywności.

Konstrukcja szafki nocnej

Początek skręcania szafki warto rozpocząć od wycięcia czterech deseczek, które będą ścianami szafki nocnej; ich wymiary zależą od tego, jak wysokie jest łóżko. Następnie należy do jednej z desek, która będzie podstawą, przykręcić łączniki oraz nóżki. Nogi nie muszą być drewniane i o jednakowym kolorze, jak wybrane deski. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie drewna z metalowymi lub stalowymi elementami. 

Gdy podstawa stolika do sypialni jest zamontowana, kolejnym etapem jest połączenie pozostałych desek, aby wraz z podstawą utworzyły kwadrat lub prostokąt. Należy tego dokonać za pomocą kleju do drewna. Tak przygotowaną szafkę należy pozostawić aż do wyschnięcia kleju. Ostatnim krokiem, który można pominąć, jest pomalowanie stolika nocnego wybranym kolorem do drewna. 

Szafki nocne – inspiracje 

Wygląd szafki nocnej powinien być zgodny ze stylem i klimatem, w jakim urządzona jest sypialnia. Istnieje wiele ciekawych i prostych rozwiązań. Nie trzeba wydawać dużych sum, aby mieć piękne i niebanalne meble w swojej sypialni. Dla osób lubiących minimalistyczne rozwiązania ciekawym pomysłem może być wykorzystanie na szafkę nocną szuflady ze starego biurka lub stołu. Wystarczy przykryć ją deską o odpowiedniej wielkości, pomalować całość na kolor pasujący do wnętrza, a następnie przymocować na wysokości linii łóżka. Dla miłośników natury i drewna fantastycznym wyjściem będzie ustawienie w sypialni kawałka bala o odpowiedniej wysokości. Kreatywnym i awangardowym rozwiązaniem może być wykonanie stolika nocnego z drewnianej skrzynki na owoce, metalowej beczki czy starego krzesła. Czasami w taki sposób może nadać drugie życie z pozoru bezużytecznym przedmiotom. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

siedem − jeden =