Ekologiczne dodatki coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Stoliki z litego drewna, deski o różnym kształcie z jednego kawałka drewna, miski czy świeczniki. Zazwyczaj to właśnie drewniane elementy są pierwszym wyborem.
Dlaczego? Od razu kojarzą się z naturą. Do tego do ich produkcji wykorzystywane są elementy, które zostały np. po wycince drzew. A ponadto pachną lasem. Dzisiaj na tapet weźmy świeczniki z drewna. Dlaczego cieszą się taką popularnością i najważniejsze – czy pasują do każdego stylu?
Drewniane elementy można ustawić w zasadzie w każdym pomieszczeniu, od salonu po łazienkę. Świeczniki w tej wersji są w wielu przeróżnych formach. Można znaleźć tradycyjne małe świeczniki oraz długie deski, na których ustawić można mniejsze świeczki. Takie elementy dekoracyjne pasować będą zarówno do stylu boho, jak i do nowoczesnych wnętrz utrzymanych w monochromatycznych odcieniach. Nadadzą takiej przestrzeni przytulności. Ustawione w łazience bezpośrednio na wannie stworzą klimat rodem ze SPA w egzotycznym hotelu. Warto dobrać do nich świeczki z naturalnego wosku, o ulubionym zapachu.
W sypialni świetnie prezentować się będą świeczniki w kształcie kawałka nieociosanego drewna, na którym ustawione zostaną świeczki, najlepiej o różnej wielkości, ale tym samym kolorze.
W salonie dobrym rozwiązaniem będzie długa, drewniana deska w odcieniu dobranym do wnętrza.
Podstawki na świeczki wykonane z drewna, zwłaszcza te w designerskich sklepach, bywają drogie, gdyż są w tej chwili bardzo modne. Na szczęście taką ozdobę można wykonać samodzielnie. Wystarczy doza kreatywności oraz minimalne zdolności manualne. Przygotować trzeba gruby kawałek drewna, który będzie miał jedną ścianę płaską, aby można go było swobodnie położyć. Do tego mała piła do drewna, aby móc wyciąć otwory na świeczki, oraz papier ścierny do ewentualnego przeszlifowania. Możemy zaczynać!
W kawałku drewna wyznaczyć należy miejsca, w których umieszczone będą świeczki, następnie wycinamy w nich pożądany kształt. Najlepiej gdy będzie to koło, bowiem to najczęściej występująca forma świeczek i najłatwiej będzie dobrać wypełnienie. Po wycięciu otworów można doszlifować je papierem ściernym. Ozdobienie takiego świecznika z drewna nie jest konieczne. Jednak znajdą się i tacy, którzy zechcą go podrasować. Można użyć do tego farb do drewna, kleju na gorąco oraz naturalnych elementów takich jak suszone liście lub kwiaty. Świecznik, który będzie znajdował się w łazience, warto zabezpieczyć impregnatem do drewna, aby nie nasiąkał wodą.
Również kawałki cienkiej brzozy można wykorzystać jako świeczniki. Przygotować trzeba kilka różnej wielkości konarów nieociosanej brzozy i wyciąć w nich otwory na świeczki. Całość ozdobić sznurkiem jutowym i suchymi kwiatami np. lawendą.
Dla bardziej zaawansowanych będą świeczniki wiszące. Do ich wykonania potrzebować będziemy równych drewnianych deseczek, metalowych uchwytów i ozdobnych słoiczków. Do deseczek przymocować należy metalowe uchwyty. Użyć można kleju na gorąco lub śrubek. Oczywiście trwalszą wersją będzie przymocowanie ich na wkręty. Zwłaszcza że szklane słoiczki i świeczki też trochę ważą. Do wykonania samych świeczek wystarczą wosk, knot i słoiczek. Można go oczywiście dodatkowo ozdobić, np. przy użyciu farb lub mazaków do szkła. Do tak przygotowanego naczynia nalewamy wosk, wkładamy knot i całość odstawiamy do zastygnięcia. Uprzednio przygotowaną świeczkę umieszczamy w uchwycie. Warto przyczepić kilka takich wiszących świeczników obok siebie. Zastąpią kinkiety i będą pięknie podkreślać kolor ściany.
Ekologiczne dodatki to absolutny hit od kilku sezonów. Większość osób chce być teraz eko nie tylko w kwestii segregacji śmieci i jedzenia, ale również jeśli chodzi o elementy wyposażenia wnętrz. Takie dodatki będą świetne przy większości stylów. Wyjątek stanowią pomieszczenia w stylu glamour. W takim miejscu surowe, drewniane świeczniki nie będą dobrze wyglądać.
Zdj. główne: Sebbi Strauch/unsplash.com