Styl loftowy. Dodatki do salonu w stylu loftowym

Styl loftowy. Dodatki do salonu w stylu loftowym
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z najpopularniejszych sposobów aranżacji wnętrz w ostatnich latach pozostaje styl loftowy. Dziś postaramy przyjrzeć się dodatkom, które są nieodłącznym elementem wystroju industrialnych przestrzeni.

Historia stylu loftowego

Historia stylu loftowego, zwanego również industrialnym, sięga końca XIX wieku, kiedy to francuska cyganeria artystyczna zaczęła wykorzystywać przestrzeń starych magazynów i fabryk na rzecz własnych pracowni.

Jednak prawdziwy rozwój stylu przypisuje się Stanom Zjednoczonym połowy XX wieku. Wówczas w Nowym Jorku pojawiła się tendencja do masowego wykorzystywania opuszczonych budynków przemysłowych, z tym, że amerykańska wersja loftów docelowo miała być miejscem dla młodych artystów. Surowe, przysadziste hale stopniowo zaaranżowano w taki sposób, by wysoki sufit, mnóstwo światła, a przede wszystkim niski czynsz sprzyjały rozwojowi sztuki, pełniąc jednocześnie funkcję warsztatu, miejsca spotkań i domu.

Połączenie funkcjonalności oraz olbrzymiej przestrzeni sprawiło, że sam Andy Warhol zdecydował się usytuować swoją „Fabrykę” w jednym z tego typu obiektów, dzięki czemu atelier na piątym piętrze budynku 231 East stało się w krótkim czasie nowojorskim centrum kultury i sztuki.

Choć początkowo styl loftowy był kojarzony głównie z artystami, potrzebą autonomii i silnym indywidualizmem, z czasem stał się bardzo popularny wśród członków klasy wysokiej, która oprócz awangardowego wystroju i ogromnych przestrzeni oczekiwała również komfortu. Rosnące zainteresowanie takimi budynkami sprawiło, że dziś powstają dwa rodzaje stylu loftowego: hard loft (oryginalna przestrzeń fabryczna) oraz wykorzystywany przez wielu deweloperów soft loft (przestrzeń imitująca warunki fabryczne).

Charakterystyka stylu loftowego

Wnętrza stylu loftowego są bardzo nowoczesne i minimalistyczne. Surowy klimat, wynikający z neutralnej kolorystyki, wszechobecnego betonu, cegieł, metalu, szkła oraz wyeksponowanych instalacji elektrycznych i hydraulicznych powoduje, że wraz z przekroczeniem progu trudno nie popaść w zachwyt. Całość dopełnia szerokie spektrum charakterystycznych dodatków, które postaraliśmy się zebrać poniżej. 

Akcesoria kuchenne

Kuchnia to serce każdego domu. Jeśli marzy nam się stylizacja loftowa, nie obędzie się bez marmurowego blatu, metalowego okapu czy płyty gazowej. W industrialną podróż zabiorą nas także metalowe klosze sufitowych lamp, deski do krojenia wykonane z naturalnego drewna, metalowe półki na przyprawy i akcesoria do gotowania, noże w bloku lub metalowa makinetka. Do wyboru, do koloru.

Salon

Równie szerokie spektrum możliwości mamy w przypadku aranżacji salonu. W jego centrum powinna znaleźć się duża, skórzana sofa z aksamitną narzutą, obok drewniany stolik kawowy na metalowych nogach. Absolutnym must-have jest także włochaty dywanik, miedziany zegar ścienny oraz biurko z charakterystycznym kalendarzem, pozłacanymi ramkami na zdjęcia i kilka sukulentów.

Sień

Warto zadbać o pierwsze wrażenie, czyli sień. Tutaj eksperci proponują zaopatrzyć się w metalowe lustro stojące, kinkiet z dekoracyjną żarówką, metalowe wieszaki na płaszcze i czarno białe-plakaty. Dopełnienie powinny stanowić ściany wykonane z tynku strukturalnego.

Zdjęcie główne: Spacejoy/unspalsh.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*