Styl etno w aranżacjach wnętrz święcił triumfy w latach 70. XX wieku. Dziś coraz chętniej urządzamy swoje sypialnie w tej kolorowej i nawiązującej do egzotycznych kultur stylistyce. Jakie są główne założenia etno? Jak zaaranżować pokój w tym stylu? Podpowiadamy!
Styl etno wielu osobom kojarzy się z boho. Faktycznie można pomiędzy nimi dostrzec pewne podobieństwa, jednak etno z założenia powinno być o wiele bardziej kolorowe, a nawet lekko zwariowane. Główne skrzypce grają tu nasycone barwy, gorące pomarańcze i czerwienie, butelkowe zielenie, ciepłe brązy. Nie może także zabraknąć charakterystycznych marokańskich czy azteckich wzorów oraz pamiątek przywiezionych z dalekich podróży. Styl etno pozwala celebrować egzotyczne kultury. Ich niepowtarzalny klimat przeniesiony do domu sprawi, że nasze wnętrza staną się przytulne i oryginalne.
Styl etno można określić jako zbiór charakterystycznych elementów, które nawiązują do lokalnych bądź egzotycznych kultur i tradycyjnego rzemiosła. Etno często czerpie inspiracje z takich regionów jak Afryka, Daleki Wschód i Ameryka Łacińska. Jeśli chcemy zaaranżować sypialnię w klimacie etno, możemy zwrócić się w kierunku tych egzotycznych destynacji i podpatrzeć, jak zamieszkujący je ludzie urządzają swoje domy.
W stylu etno najważniejszą rolę odgrywają kolory. W Afryce spotkamy przede wszystkim żółcie, beże, przygaszone pomarańcze i brązy. W Indiach dominują intensywne fiolety, granaty, zielenie i złote dodatki. Z kolei w Ameryce Łacińskiej stawia się na czerwony, żółty, niebieski i zielony. Podczas urządzania sypialni etno zadbajmy, aby nie zabrakło wymienionych barw. Możemy wybrać farby do ścian w takich nasyconych kolorach albo zdecydować się na tapety, które motywem będą nawiązywać do dalekich kultur. Jeśli preferujemy ściany w pastelowych odcieniach, to zdecydujmy się na kolorowe tekstylia i dodatki.
Zwróćmy uwagę również na meble. W stylu etnicznym królują te drewniane, bambusowe lub rattanowe. Mogą być ręcznie wyplatane bądź znalezione na targu staroci. Takie perełki podkreślają unikalny charakter etno, w którym nie ma miejsca na masowość. W sypialni na pewno przyda nam się solidne drewniane łóżko i szafa. Przy toaletce i regale z książkami pięknie będą prezentować się wyplatane fotele z rattanu. Pościel i inne tekstylia możemy schować w komodzie wykonanej z bambusa.
Kwintesencją stylu etno są materiały i dodatki. Pościel, zasłony, koce i chusty powinny być wykonane z naturalnych tkanin. Dobrym wyborem będzie len, płótno, jedwab i aksamit. Dekoracyjnych, ręcznie tkanych i barwionych materiałów możemy szukać u lokalnych artystów.
W sypialni etno nie może również zabraknąć dywanu w orientalny wzór, taki jak marokańska koniczyna. Alternatywą dla jednego dywanu są plecione dywaniki w różnych kolorach i rozmiarach. Etniczne motywy mogą pojawić się też na pościeli i zasłonach.
Aranżację etno w sypialni dopełnią dodatki. Egzotycznego klimatu dodadzą drewniane figurki i rzeźby przywiezione z podróży, kolorowa biżuteria, rytualne maski czy gliniane wazony i naczynia. Ściany możemy ozdobić łapaczami snów, makramami i zdjęciami albo obrazami przedstawiającymi odległe rejony. Praktycznym dodatkiem będą niewielkie wyplatane koszyki, w których schowamy kosmetyki i inne drobiazgi.
Zdj. główne: asundermeier/pixabay.com