Rukiew wodna w ogrodzie – informacje dotyczące uprawy

Rukiew wodna w ogrodzie – informacje dotyczące uprawy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rukiew wodna to wyjątkowa roślina, którą warto zaprosić do swojego ogrodu. Jakie właściwości posiada rukiew wodna? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby z sukcesem uprawiać ją w swoim ogrodzie?

Rukiew wodna – podstawowe informacje

Rukiew wodna jest to występująca na terenie Europy i Azji roślina zaliczana do rodziny kapustowatych. Współcześnie rukiew wodna uprawiana jest na każdym kontynencie. Roślina charakteryzuje się kanciastą, pustą w środku łodygą, rozgałęziającą się łodygą, która osiąga zazwyczaj do 90 centymetrów wysokości. Liście rukwi są nieparzysto pierzastozłożone. Osiągają od 5 do 15 centymetrów. Rukiew posiada drobne, białe kwiaty, które są zebrane w grona i znajdują się na szczycie łodyg. Owoc to z kolei łuszczyna z wypukłymi klapami. Rukiew wodna kwitnie od czerwca do września. W Polsce rosnąca w naturalnych warunkach rukiew objęta jest ochroną częściową. Rukiew wodna jest cenioną rośliną jadalną (zawiera dużą ilość substancji odżywczych),  a także leczniczą.

Jakie właściwości posiada rukiew wodna?

Rukiew wodna zaliczana jest do roślin gęstych odżywczo. W jej składzie znajdziemy między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę A, spore ilości potasu, jodu, magnezu i wapnia. Za zielony kolor liści rukwi odpowiedzialny jest chlorofil.

Spożywanie rukwi wodnej ma korzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy (za sprawą obecności jodu), układ nerwowy, układ moczowy. Związki zawarte w tej roślinie działają przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo.

Jak uprawiać rukiew wodną?

Choć rukiew wodna należy bez wątpienia do bardzo wartościowych roślin, w polskich sklepach można kupić ją jedynie okazjonalnie. Z tego względu powinniśmy pomyśleć o samodzielnej jej uprawie. Rukiew można uprawiać z rozsady lub z nasion. Najtańsza jest uprawa z nasion. Dodatkowo sadząc wysokiej jakości nasiona możemy cieszyć się pełnowartościową, zdrową rośliną.

Rukiew wodna w naturalnych warunkach występuje na terenach podmokłych, dlatego ważne jest, żeby zapewnić jej wilgotne stanowisko. Ze względu na konieczność bardzo obfitego podlewania część osób decyduje się uprawiać rukiew wodną w donicach. W ogrodzie dobrze jest ją posadzić w okolicach oczka wodnego, rowu melioracyjnego lub stawu. Pamiętajmy, że podłoże musi być nie tylko wilgotne, ale także przepuszczalne.

Dla rukwi wodnej dobrze jest zarezerwować słoneczne lub częściowo zacienione stanowisko. Część ogrodników decyduje się po sezonie przesadzić rukiew do doniczek i uprawiać ją w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się jej walorami odżywczymi także zimą.

Sadząc nasiona rukwi wodnej w gruncie trzeba uważać, żeby ne znalazły się one zbyt głęboko pod ziemią. Roślina powinna wykiełkować po 8 dniach. Natomiast po 40 dniach od jej posadzenia możliwe są zbiory.

Zastosowanie rukwi wodnej

Rukiew wodna jest znakomitym dodatkiem do kanapek, surówek i sałatek. Można dodawać ją do koktajli warzywno-owocowych lub przygotowywać na jej bazie zupę.

Rukiew wodna – jak wybrać nasiona tej rośliny?

Jako, że rukiew wodna często spożywana jest na surowo, powinniśmy koniecznie zadbać, żeby uprawiać ją z najwyższej jakości nasion. Po nasiona rukwi należy udać się do zaufanego producenta, który pozyskuje je z upraw ekologicznych. Nigdy nie kupujmy nasion rukwi na wagę. Opakowanie, w którym się znajdują powinno być szczelnie zamknięte. Ważne jest też, żeby posiadało ważny termin przydatności (należy zdawać sobie sprawę, że nasiona roślin mogą kiełkować jedynie przez pewien czas).

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwa × 3 =