Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw w czasach mody na zdrowe odżywianie stało się normą. Niewielu z nas jednak wie, że odpowiednie przechowywanie darów natury może wpłynąć na ich termin przydatności do spożycia czy zawarte w nich składniki odżywcze.
O prozdrowotnych właściwościach owoców i warzyw wiemy wszyscy. Dzięki warzywom i owocom dostarczamy do organizmu niezbędne witaminy, zapobiegamy chorobom, spowalniamy proces starzenia się i poprawiamy samopoczucie. Właśnie z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie.
Większość z nas stara się wdrażać tę rekomendację w życie. By sprostać zadaniu, robimy zakupy na kilka dni do przodu, zupełnie zapominając o tym, że warzywa i owoce pozostają świeże wyłącznie przez krótki czas. Dlatego warto to zmienić i kupować je regularnie, u sprawdzonych dostawców i w niedużych ilościach.
Co prawda będziemy musieli poświęcić na to więcej czasu, ale będziemy mieli gwarancję jakości, świeżości oraz oszczędności. Dzięki temu zdecydowanie mniej produktów trafi do kosza z powodu starości czy zepsucia. Warto też pamiętać, że część nieświeżych warzyw i owoców świetnie nadaje się do przetworów, kiszonek i soków, a niektóre z nich można z powodzeniem zamrozić.
Zachętą do jedzenia owoców i warzyw jest ich świeżość, kolor, smak i jędrność. Kiedy tracą jedną z tych cech, sięgamy po nie niechętnie. Często bywa tak, że sami jesteśmy winowajcami takiego stanu rzeczy. Zapominamy o tym, że kluczem do przetrwania zawartych w warzywach i owocach wartości odżywczych jest dostęp do świeżego powietrza.
Dlatego podstawową czynnością zaraz po zakupie powinno być ich rozpakowanie z plastiku bądź folii oraz ułożenie w zacienionym, chłodnym miejscu. To właśnie światło i temperatura wpływają negatywnie na zawarte w warzywach i owocach witaminy, mogą także być przyczyną pojawienia się bakterii i pleśni.
Odpowiedź brzmi: to zależy. W przypadku owoców egzotycznych, które nie lubią wilgoci, optymalną temperaturą przechowywania będzie 16 stopni Celsjusza. Banany, mango, cytryny, pomarańcze, awokado czy ananas lubią ciepło, dlatego najlepszym miejscem dla nich będzie półmisek na parapecie przy oknie. Zgoła inaczej jest w przypadku polskich warzyw, czyli ziemniaków, cebuli i czosnku – najlepsze warunki do ich przechowywania to przewiewny kosz w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu.
Wszystkie pozostałe warzywa i owoce powinny znaleźć się w lodówce, szczególnie gdy zostaną już napoczęte. Dietetycy radzą, by stałym miejscem ich przechowywania była dolna półka wyłożona papierowymi ręcznikami, które wchłoną nadmiar wilgoci i przedłużą świeżość produktów.
Warto także pamiętać, że każdy gatunek powinien być przechowywany osobno, bo na przykład kontakt zielonych warzyw z pomidorem/gruszką spowoduje ich żółknięcie, a marchew w towarzystwie ziemniaków/jabłek stanie się gorzka. Karygodnym błędem jest trzymanie warzyw i owoców w dodatkowych pojemnikach – skraplająca się para wodna może doprowadzić do rozwoju grzybów i w efekcie przyspieszyć gnicie.
Przeczytaj też: https://lovihomi.pl/przechowywanie-w-kuchni-porady/
Zdjęcie główne: Vie Studio/pexels.com