Najem okazjonalny – czym jest i co oznacza dla wynajmującego?

Najem okazjonalny – czym jest i co oznacza dla wynajmującego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każdego stać na zakup własnego mieszkania. Często są to wysokie sumy i nie jesteśmy w stanie sfinansować go w danej chwili. Wówczas decydujemy się na wynajem. Jedną z opcji jest najem okazjonalny. Co to takiego? Czym różni się od zwykłego wynajmu mieszkania? Dla kogo jest przeznaczony? W poniższym artykule wyjaśnione zostały wszelkie niezbędne kwestie związane z najmem okazjonalnym. 

Czym jest najem okazjonalny? 

Najem okazjonalny pojawił się w polskim prawie 17 grudnia 2009 roku. Wówczas przyjęto ustawę, że określała ten tryb specjalny wynajmu nieruchomości. O co w nim chodzi? W przypadku najmu okazjonalnego najemcy zobowiązują się do wyrażenia zgody na dobrowolną eksmisję, czyli tzw. egzekucję. Wynajmujący po wcześniejszym rozwiązaniu umowy lub jej wygaśnięciu, jeśli pojawią się problemy i najmujący nie będzie chciał opuścić lokalu, może wszcząć postępowanie egzekucyjne. 

Czy najem okazjonalny jest przeznaczony dla wszystkich? Otóż nie. Zmiany w tym zakresie przyniosła nowelizacja ustawy z 11 września 2017 roku. Według nowych zapisów najem okazjonalny przysługuje wyłącznie osobom, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Więcej informacji na ten temat zostało wyjaśnione w osobnym artykule. Znajduje się on na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/najem-okazjonalny.

Dlaczego najem okazjonalny jest zabezpieczeniem dla wynajmującego? 

Wiele razy zdarzyło się tak, że wynajmujący oddał lokal najemcy, jednak ten spóźniał się z płaceniem czynszu lub w ogóle go nie płacił, a dodatkowo nie chciał opuścić mieszkania. Dzięki instytucji najmu okazjonalnego wynajmujący jest zabezpieczony na taką ewentualność. Na jego podstawie może dochodzić swoich spraw na drodze postępowania egzekucyjnego. Z drugiej strony najem okazjonalny wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Mimo że jest to zabezpieczenie dla wynajmującego, jest on zasypany większą liczbą dokumentów, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego wynajmu.

Kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego? 

Umowa najmu okazjonalnego nie może być zawarta na czas nieokreślony. Okres trwania ustalają odpowiednie przepisy polskiego prawa. Umowa może obowiązywać maksymalnie 10 lat. Gdy w trakcie okresu jej trwania dojdzie do naruszenia warunków, wynajmujący może zdecydować się na jej wypowiedzenie. Kiedy może to zrobić? Przede wszystkim podstawą do wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego jest brak terminowej opłaty czynszu. Musi trwać to minimum trzy pełne okresy płatności. Wynajmujący może również zerwać umowę, gdy najemca korzysta z mieszkania niezgodnie z jego przeznaczeniem lub w sposób sprzeczny z umową. Innym powodem jest zakłócanie ciszy nocnej oraz utrudnianie życia innym mieszkańcom danego budynku lub okolicy. Podstawą do wypowiedzenia umowy jest wynajęcie lub bezpłatne oddanie części lokalu innemu najemcy, bez uprzedniej pisemnej zgody właściciela. 

Ubezpieczenie mieszkania na najem okazjonalny

Ubezpieczenie stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek szkód spowodowanych przez najemców. Nie jest to element konieczny, jednak dzięki temu będziesz mógł spać spokojniej. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych są bardzo różne. Zawierają różne dodatki, które możesz wykupić za odpowiednią kwotę. Podstawowa oferta zabezpiecza lokal przeznaczony do najmu okazjonalnego na wypadek zdarzeń losowych. Należy do nich pożar, huragan, powódź czy uderzenie pioruna. Wybierając odpowiednią polisę, warto przyjrzeć się kilku ofertom. Służą do tego porównywarki online. Jedną z nich znajdziesz na ubezpieczeniemieszkania.pl. Dzięki niej wybierzesz najlepszą oraz najtańszą ofertę.

Zdjęcie główne: Leohoho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*